Największy wycieczkowiec w historii świnoujskiego portu

TVN24

Aktualizacja:

Do kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście zawinął największy w historii tych portów wycieczkowiec. Pływająca pod panamską banderą "Lirica" mierzy ponad 251 m długości i może zabrać na pokład 2200 pasażerów. Zacumowała na nabrzeżu Władysława IV w Świnoujściu.

Więcej zdjęć w serwisie Kontakt 24

Statek może pomieścić 2200 pasażerów w 780 kabinach oraz 760 osób załogi. Do Świnoujścia na "Lirice" przypłynęli przede wszystkim turyści niemieccy. Wycieczkowiec ma 251 m długości, 28 szerokości i 8 pokładów. Na statku jest m.in. kilka barów i restauracji, dwa baseny, pole do minigolfa, ścieżka do joggingu, a nawet teatr.

W porcie "Lirica" pozostanie osiem godzin. Ok. 200 pasażerów zadeklarowało chęć autobusowej wycieczki do Szczecina.

Wycieczkowiec, jak każdy tego typu statek przybywający do portów Szczecin-Świnoujście, witany był przez orkiestrę.

We wtorek, 1 maja, statek zawinął do portu w Gdyni.

Wizyty statków w sezonie

Sześć pełnomorskich statków pasażerskich oraz 84 rzecznych ma przypłynąć w tym roku do portów Szczecina i Świnoujścia. Jako pierwszy zamelduje się w tym roku w samym Szczecinie blisko 200-metrowa "Amadea". Statek przypłynie 28 czerwca i będzie to już druga, po ubiegłorocznej, jego wizyta w tym porcie. Jednostka należy do niemieckiego armatora Phoenix Reisen - właściciela innego statku pasażerskiego, który zawinie do stolicy Pomorza Zachodniego - "Albatrosa". Szczecin spodziewa się tej jednostki pod koniec sierpnia.

Dwukrotnie latem zawinie do szczecińskiego portu wycieczkowiec "Discovery". Kolejny, "Delphin" przypłynie do Szczecina 15 sierpnia.

Rejs na polskie wody

Dzięki dogodnemu połączeniu śródlądowymi drogami wodnymi z zachodnią Europą, Szczecin od wielu lat jest stałym punktem wizyt śródlądowych wycieczkowców. W tym sezonie, od marca do października, będą to jednostki pod banderą szwajcarską, niemiecką i francuską.

Standardowa podróż trwa siedem dni i rozpoczyna się w Berlinie. Statek pokonuje Kanał Odra-Havela, a po odwiedzinach w Szczecinie rejs prowadzi na niemiecką część Zalewu Szczecińskiego i Zatokę Pomorską, by zwykle zakończyć się w Stralsundzie. Dłuższa o dwa dni wersja tej wycieczki przewiduje przejazd ze Stralsundu do Sasnitz, a następnie promem do Kopenhagi wraz z podróżą powrotną.

Co roku na rzecznych statkach pasażerskich przypływa do Szczecina około 10 tys. osób.

Źródło: PAP