Najstarszemu zdjęciu w sieci "stuknęło" 20 lat

CERNNajstarsze zdjęcie w internecie

Dziś mija 20 lat od wrzucenia do sieci pierwszego zdjęcia. Przedstawia ono cztery kobiety w strojach jak ze studniówki - to wokalistki zespołu "Les Horribles Cernettes", który działał przy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych).

Zdjęcie pojawiło się w sieci 18 lipca 1992 r. I nie było wolne od dzisiejszego grzechu większości fotek dostępnych w internecie, czyli obróbki w photoshopie, która sprawiła, że osoby z fotografii nie były aż tak łatwo rozpoznawalne.

Bohaterkami zdjęcia były: Angela Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau, wokalistki zespołu "Les Horribles Cernettes", który działał przy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych).

Z okładki do sieci

Zdjęcie girlsbandu, które trafiło do sieci, miało być okładką pierwszej płyty kabaretowego zespołu.

Zrobił je informatyk z CERN-u i jednocześnie chłopak jednej z dziewczyn, Silvano de Gennaro, podczas dorocznego festiwalu muzycznego dla informatyków, na którym grał "Les Horribles Cernettes".

I to on ostatecznie postanowił zamieścić fotografię w internecie. Pomógł mu w tym Tim Berners-Lee, twórca systemu World Wide Web.

Obaj uznali, że cztery atrakcyjne dziewczyny to materiał, który przyciągnie ludzi do sieci.

Autor: MAC/k / Źródło: motherboard.vice.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CERN

Pozostałe wiadomości