Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe 2022. Właśnie się rozpoczynają

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN
Jarmark Świąteczny 2021
Jarmark Świąteczny 2021Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plJarmark Świąteczny 2021

Ranking najpiękniejszych kiermaszy świątecznych opublikował portal CNN. Choć obejmuje cały świat, wyraźnie przodują w nim jarmarki europejskie. Na liście znalazło się ich aż kilkanaście. Wszystkie niezwykle klimatyczne, oferują atrakcje dla dorosłych i dla dzieci.

Ranking CNN otwiera wiedeński Wiener Christkindlmarkt. Nic dziwnego -  to właśnie w stolicy Austrii, na początku XIII wieku, narodziła się tradycja organizowania bożonarodzeniowych kiermaszy. Obecnie każdego roku na terenie miasta można udać się na około dwadzieścia różnych jarmarków.

Wiedeński Wiener Christkindlmarkt

Najpopularniejszym jarmarkiem w Austrii jest Wiener Christkindlmarkt, zlokalizowany nieopodal miejskiego ratusza. Oferuje on wiele różnorodnych atrakcji. Odwiedzający mogą udać się na przejażdżkę na diabelskim młynie, skorzystać z lodowiska, przejechać się zaprzęgiem reniferów, podziwiać tradycyjną szopkę czy występy chórów. Mogą także zrobić zakupy w jednym z ponad 150 stoisk, oferujących świąteczne przysmaki i rękodzieło. Na czas trwania jarmarku plac ratuszowy przystrajany jest licznymi iluminacjami i innymi bożonarodzeniowymi dekoracjami. W tym roku wiedeński jarmark można odwiedzać od 19 listopada do 26 grudnia.

Wiener ChristkindlmarktShutterstock

Jarmark świąteczny w Bazylei

Tradycja organizowania świątecznych jarmarków jest także popularna w Szwajcarii. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów kiermaszy jest ten w Bazylei. Każdego roku jest on organizowany na dwóch miejskich placach: Barfusserplatz oraz Munsterplatz. Na pierwszym z nich rozkładane są setki pięknie ozdobionych stoisk z bożonarodzeniowymi przysmakami, lokalnymi trunkami czy świątecznymi upominkami. Drugi przyciąga w szczególności rodziny z dziećmi. Organizowanych jest tam bowiem wiele atrakcji dla najmłodszych. Najpopularniejszą jest Christmas Fairytale Forest (świąteczny bajkowy las), gdzie dzieci mogą się przejechać świąteczną kolejką, napić się gorącej czekolady, wybić pamiątkową monetę, a także wziąć udział w warsztatach z pieczenia pierniczków, układania kompozycji kwiatowych czy dekorowania świeczek. Tegoroczny jarmark w Bazylei rozpocznie się we czwartek 24 listopada i potrwa do 23 grudnia.

Christkindelsmärik w Strasburgu

25 listopada w Strasburgu rozpocznie się 453. edycja jarmarku o nazwie Christkindelsmärik, z okazji którego niemal całe miasto zostanie ozdobione światełkami i dekoracjami. Odwiedzający mogą udać się w jedną z aż dziesięciu lokalizacji, gdzie rozstawiane są bożonarodzeniowe stragany. Jednym z najczęściej sprzedawanych przysmaków jest lokalne alzackie wino. Zakończenie tegorocznej edycji zaplanowane jest na 24 grudnia.

Winter Wonders w Brukseli

Z okazji Brussels Winter Wonders w stolicy Belgii rozstawianych jest ponad 200 straganów z lokalnymi przysmakami i rękodziełem. Odwiedzającym szczególnie poleca się spróbowanie glühwein (tradycyjne grzane piwo) oraz znanych na całym świecie belgijskich gofrów. Podczas jarmarku organizowane są także pokazy świetlne i występy muzyczne. Można także udać się do bożonarodzeniowego wesołego miasteczka lub na lodowisko. Tegoroczna edycja kiermaszu rozpocznie się w piątek 25 listopada i potrwa aż do 1 stycznia 2023 roku.

ZOBACZ TEŻ: Sezon na stokach narciarskich pod znakiem zapytania. "Robimy wszystko, żeby się otworzyć"

Kiermasz świąteczny w Pradze

Podczas dorocznego jarmarku bożonarodzeniowego ulice Pragi przystrajane są licznymi światełkami, które nadają miastu prawdziwie świąteczny klimat. W centrum roznosi się intensywny zapach grzanego wina i piwa, unoszący się z dziesiątek rozstawionych tam straganów. Ich największe skupisko znaleźć można na placu Wacława oraz na rynku starego miasta. Tam też organizowane są rozmaite pokazy taneczne i muzyczne. Jak zapowiedzieli organizatorzy, w tym roku jarmark zacznie się 26 listopada, a jego zakończenie przewidziane jest na 6 stycznia 2023 roku.

Jarmark bożonarodzeniowy w Barcelonie - Fira de Santa Llucia

Tradycja jarmarku świątecznego w Barcelonie sięga XVIII wieku. Początkowo organizowany był on w jeden wybrany dzień. Obecnie można się na niego wybrać przez trzy tygodnie. Tegoroczna edycja rozpocznie się 25 listopada, a zakończy się 23 grudnia. W tym czasie będzie można wziąć udział w świątecznej paradzie, a także podziwiać liczne występy. Najsłynniejszą atrakcją jarmarku jest jednak caga tio - przystrojony w świąteczne dekoracje pień drewna, w środku którego umieszcza się słodycze.

Jarmark w Zagrzebiu

Świąteczny jarmark w Zagrzebiu został trzykrotnie wybrany najlepszą świąteczną destynacją w głosowaniu organizowanym przez portal European Best Destinations. Czego można spodziewać się po jarmarku organizowanym w stolicy Chorwacji? Odwiedzający mogą podziwiać tam piękne lodowe rzeźby oraz liczne żywe szopki. Podczas najbliższej edycji, od 26 listopada do 7 stycznia, będzie również można przejechać się świąteczną kolejką w towarzystwie świętego Mikołaja, a także wysłuchać bożonarodzeniowych koncertów. Warto spróbować także lokalnych przysmaków sprzedawanych na licznych straganach.

Świąteczne atrakcje w duńskich Ogrodach Tivoli

Ponad tysiąc świątecznie przystrojonych choinek, liczne iluminacje świetlne, pochód setki śpiewających dziewczynek, pokazy sztucznych ogni oraz krótkometrażowych filmów bożonarodzeniowych - to tylko niektóre z atrakcji, jakich można się spodziewać po duńskim jarmarku w parku rozrywki znanym jako Ogrody Tivoli. W tym roku ze świątecznych rozrywek można korzystać tam od 19 listopada aż do 31 grudnia.

ZOBACZ TEŻ: Te miejsca trzeba odwiedzić w 2023 roku. Najnowszy ranking Lonely Planet

Kiermasz bożonarodzeniowy w Tallinie

Estoński jarmark świąteczny słynie przede wszystkim z atrakcji takich, jak zimowa grota, zaprzęg Mikołaja z reniferami czy przystrojone karuzele. W rozstawionych na tallińskim Placu Ratuszowym straganach skosztować można wielu specjałów kuchni estońskiej. Odwiedzający mogą podziwiać też liczne występy chórów i zespołów tanecznych, ponad 250 choinek oraz rozmaite iluminacje świetlne. Na kiermasz będzie można się udać od 25 listopada do 8 stycznia 2023.

Skansens Julmarknad - jarmark w szwedzkim skansenie

Wśród licznych sztokholmskich jarmarków na uwagę zdecydowanie zasługuje Skansens Julmarknad, czyli kiermasz organizowany w skansenie położonym na wyspie Djurgarden. Odwiedzający mogą skorzystać z szerokiej oferty tradycyjnych warsztatów lub podziwiać historyczną architekturę skansenu w świątecznym wydaniu. Czekają na nich także dziesiątki stoisk z rękodziełem i lokalnymi przysmakami. Jarmark świąteczny na Djurgarden jest otwarty w piątki, soboty i niedziele od 26 listopada do 19 grudnia.

Tuomaan Markkinat - kiermasz bożonarodzeniowy w Helsinkach

Centralnym punktem fińskiego Tuomaan Markkinat jest zabytkowa karuzela na Placu Senackim, wokół której sprzedawcy rozkładają swoje stoiska z bożonarodzeniowymi przysmakami. Jednym z najchętniej kupowanych produktów jest glogi, czyli bezalkoholowa wersja grzanego wina. Organizatorzy jarmarku przewidzieli także liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi uczestnicy festynu mogą wziąć udział w licznych warsztatach, a także odwiedzić drewniany domek świętego Mikołaja i przekazać mu swoje wszystkie życzenia. Tegoroczna edycja jarmarku odbywać się będzie w dniach 1-22 grudnia.

Kiermasze świąteczne w Budapeszcie

W stolicy Węgier każdego roku organizowane są dwa główne jarmarki - przed Bazyliką Św. Stefana oraz na placu Vörösmarty tér. Na pierwszym z nich można obejrzeć liczne pokazy świetlne, które wyświetlane są na fasadzie kościoła, a także zrobić zakupy w jednym z ponad 150 straganów z rękodziełem i lokalnymi przysmakami. Największą atrakcją drugiego jarmarku jest gigantyczny kalendarz adwentowy, który od 1 do 23 grudnia codziennie odsłania nowe okienko. Można tam także skosztować wielu dań kuchni węgierskiej. Oba jarmarki można odwiedzać od 18 listopada do 1 stycznia.

Jarmark świąteczny przed bazyliką świętego Stefana w Budapeszcie PAP/EPA/Balazs Mohai

Nuremberg Christkindlesmarkt i Gendarmenmark - najsłynniejsze jarmarki Niemiec

Tradycja organizowania jarmarków świątecznych w Niemczech jest bardzo mocno rozpowszechniona. Portal CNN zdecydował się na wyróżnienie w swoim zestawieniu dwóch z nich - norymberskiego Christkindlesmarkt i berlińskiego Gendarmenmarkt. Pierwszy z nich sięga korzeniami XVI wieku. Obecnie przyciąga on miliony gości, którzy mogą odwiedzić tam ponad 180 stoisk z tradycyjnymi bawarskimi produktami. Tegoroczna edycja jarmarku rozpocznie się 25 listopada i potrwa aż do Wigilii Bożego Narodzenia. 

Berliński Gendarmenmarkt słynie z kolei ze swoich imponujących pokazów świetlnych i występów tanecznych. Odwiedzający mogą tam skorzystać także z szerokiej oferty gastronomicznej. Szczególnie warto spróbować lokalnego grzanego wina i niemieckich pierniczków. W tym roku, pierwsze stragany rozstawiono 21 listopada, a zakończenie kiermaszu planowane jest na 31 grudnia.

ZOBACZ TEŻ: 21 niedocenianych miejsc w Europie według CNN. Wśród nich jest jedno z Polski

Winter Wonderland w Londynie

Święta w stolicy Wielkiej Brytanii stoją pod znakiem iluminacji świetlnych. Nie inaczej jest w Hyde Parku, gdzie każdego roku organizowane jest wydarzenie o nazwie Winter Wonderland. Piękne dekoracje to jednak nie wszystko. Odwiedzający mogą skorzystać tam z oferty ponad 200 kolejek, przejechać się na diabelskim młynie, pojeździć na lodowisku, a także zjechać z 45-metrowej lodowej zjeżdżalni. Organizowane są również warsztaty rzeźbienia w lodzie, pokazy trup cyrkowych oraz liczne występy muzyczne. Na straganach można napić się grzanego wina i spróbować street-foodowych dań. W tym roku Winter Wonderland otwarto 18 listopada. Zakończenie wydarzenia zaplanowane jest na 2 stycznia 2023 roku.

The Distillery Winter Village - święta w Toronto

Świąteczny jarmark w Toronto organizowany jest w historycznej dzielnicy miasta, która na czas jego trwania przystrajana jest licznymi bożonarodzeniowymi dekoracjami. Czego można się spodziewać po najpopularniejszym kanadyjskim kiermaszu? Wsród atrakcji należy przede wszystkim wymienić polowanie na pierniki i śpiewanie kolęd, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni. Centralnym punktem jarmarku jest 15-metrowa choinka, dookoła której rozstawione są liczne stragany. W tym roku The Distillery Winter Village można odwiedzać od 18 listopada do 31 grudnia.

Winter Village w Bryant Park - świąteczne atrakcje Nowego Yorku

W położonym na Manhattanie Bryant Park każdego roku rozstawiane jest gigantyczne lodowisko o powierzchni ponad 1500 metrów kwadratowych. To jednak nie wszystko. Odwiedzający mogą skorzystać także z oferty ponad 150 budek z bożonarodzeniowymi przysmakami. Dzięki licznym iluminacjom świetlnym panuje tam iście świąteczny klimat.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze miejsca na świecie do pracy zdalnej. Już 42 kraje wprowadziły wizy dla "cyfrowych nomadów"

Autor:jdw//az

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości