Brytyjczycy wybrali najtańsze i najlepsze miasta na jesienny city break. Na podium znalazł się Kraków

Autor:
wac//am
Źródło:
Post Office Ltd, The Guardian
Zwiastun "Pokaż nam świat" - Ateny
Zwiastun "Pokaż nam świat" - Ateny
wideo 2/6
Zwiastun "Pokaż nam świat" - Ateny

Ateny zajęły pierwsze miejsce w rankingu najtańszych miast na jesienny city break w Europie. Zestawienie, tworzone corocznie przez brytyjskie Post Office Travel Money, uwzględnia takie czynniki, jak ceny zakwaterowania, wyżywienia i transportu publicznego.

City break to po prostu wycieczka do miasta, czy inaczej miejski wypad. Najczęściej weekendowy, czasem na krótki urlop. Analiza kosztów pobytu w 20 europejskich miastach, które turyści z Wielkiej Brytanii wymienili jako najbardziej warte odwiedzenia wykazała, że ceny w stolicy Grecji spadły o 15 proc. w stosunku do 2021 roku. Obecnie, według brytyjskich wyliczeń, weekend w Atenach kosztuje 207 funtów (ok. 1136 zł) - wynika z zestawienia Post Office Travel Money. 11 funtów droższy będzie weekend w Lizbonie, która znalazła się na drugim miejscu. Tuż za stolicą Portugalii jest Kraków, w którym weekend ma kosztować Brytyjczyków 218,55 funta (ok. 1200 zł). Pierwszą piątkę zamykają Ryga i Budapeszt. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Praga, Madryt, Berlin, Dubrownik i Rzym.

AtenyShutterstock

Autorzy zestawienia odnotowują, że po raz pierwszy w 15-letniej historii ich zestawienia "Miasto w Europie Zachodniej ma niższe ceny niż miasta w Europie Wschodniej". Wskazane w nim koszty obejmują transfery lotniskowe, wyżywienie, dwa noclegi w trzygwiazdkowym hotelu oraz 48-godzinny bilet na transport publiczny i największe atrakcje kulturalne.

Duży wzrost kosztów wyjazdów

Post Office Travel Money podkreśla, że w ciągu roku koszty zakwaterowania wzrosły o ponad 20 proc. w 15 z 20 analizowanych miast. Najbardziej w Amsterdamie (wzrost cen o 104 proc.), Barcelonie (67 proc.) i Paryżu (62 proc.). Tylko Ateny i Kraków odnotowały spadek całkowitego kosztu city break - kolejno o 15 i 1 proc.

LizbonaShutterstock

- Uznani faworyci, tacy jak Paryż, Amsterdam i Wenecja, mogą być najlepszymi wyborami wśród ankietowanych przez nas urlopowiczów, ale są to również drogie miejsca do odwiedzenia, a ludzie, którzy są gotowi zamienić cel podróży na miasto o niższych kosztach zakwaterowania, mogą znacznie powiększyć swój budżet - powiedział "Guardianowi" Nick Boden, szef Post Office Travel Money, które odpowiada za jedną czwartą brytyjskich transakcji walutowych.

Najtańsze i najdroższe miejsca na miejskie wycieczki

Szczegółowe wyniki wykazały, że Ateny są najbardziej atrakcyjne cenowo pod względem kosztów zakwaterowania i wyżywienia. W zestawieniu miejsc z najtańszym dostępem do kultury (muzea, galerie, itd.) prowadzi Dublin. Najwyższe ceny noclegów są w Amsterdamie, najdroższe posiłki w Sztokholmie, a najbardziej kosztowna oferta kulturalna w Dubrowniku.

W klasyfikacji generalnej najdroższych miast prowadzą Amsterdam i Wenecja.

KrakówShutterstock

ZOBACZ TEŻ: City break na każdą kieszeń. Gdzie w Europie spędzić weekend za rozsądną cenę?

Autor:wac//am

Źródło: Post Office Ltd, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości