16 procent szans na awans do ćwierćfinału. Mniej niż Polsce dano tylko jednej drużynie

Autor:
wac//mm
Źródło:
ESPN, Opta Analyst, tvn24.pl

16 procent prawdopodobieństwa, że Polacy pokonają Francuzów, 5 procent, że awansują do półfinału. Analitycy z Opta Analyst opublikowali zestawienie przedstawiające statystyczne szanse każdej z drużyn na zwycięstwa w kolejnych fazach mistrzostw świata w Katarze. Zebrane dane nie są szczególnie optymistyczne dla reprezentacji Polski, od której słabiej oceniana jest tylko jedna drużyna. Analitycy wskazali również faworyta turnieju.

W niedzielę, 4 grudnia, Polska zmierzy się z Francją w meczu o awans do ćwierćfinału mistrzostw świata w Katarze. Firma analityczna Opta Analyst stworzyła zestawienie, w którym przedstawiła statystyczne szanse na zwycięstwo każdej z drużyn w kolejnych mundialowych meczach. Procentowo wyrażane wartości są na bieżąco korygowane m.in. w oparciu o wyniki kolejnych meczów oraz o informacje dotyczące zespołów. Szanse Polaków na kolejne zwycięstwa nie zostały jednak określone zbyt wysoko.

Polacy czekają na mecz z Argentyną
Reprezentacja Polski w 1/8 finału zagra z FrancjąNewspix

Szanse Polski na ćwierćfinał

W czwartek, 1 grudnia, na zwycięstwo z Francją analitycy dawali polskiej reprezentacji 16,77 proc. szans, z kolei Francuzom na wygranie z Polakami - 83,23 proc. Mniejsze szanse na awans do ćwierćfinałów niż Polsce przyznano tylko jednej drużynie: Australii, która zmierzy się z Argentyną. Szanse na zwycięstwo tych drużyn w swoim kolejnym meczu oceniono odpowiednio na 11,97 proc. oraz 88,03 proc. Tym samym Argentyna, która w środę pewnie pokonała Polskę, jest stawiana jako zespół, który z największym prawdopodobieństwem awansuje do ćwierćfinałów.

Opta Analyst oszacowała również statystyczne szanse na awans Polaków do kolejnych faz rozgrywek. Jeżeli nasza reprezentacja pokona Francję i awansuje do ćwierćfinału, w kolejnych meczach będzie miała 5,34 proc. szans na awans do półfinału oraz 1,94 proc. na grę w finale. To mniej, niż mają Stany Zjednoczone (2,91 proc.) czy Senegal (3,41 proc.), ale nadal więcej niż Australia (0,91 proc.). Prawdopodobieństwo polskiego zwycięstwa w całym turnieju i zdobycia tytułu mistrzów świata oszacowano natomiast na 0,54 proc. - jeszcze przed porażką z Argentyną było ono dwa razy wyższe i wynosiło 1 proc.

Szanse na zwycięstwo Polski w mundialu przedstawił tymczasem opisowo portal ESPN. Jego zdaniem polscy piłkarze nie zatriumfują w rozgrywkach, ponieważ "nie potrafią stworzyć okazji dla jednego z najlepszych piłkarzy na świecie". Chociaż "Robert Lewandowski nie jest oczywiście jedynym zawodnikiem reprezentacji Polski na wysokim poziomie", to sytuacja, w której "główny bohater nie dostaje szansy ani nie wykorzystuje swoich możliwości", nie daje dużego prawdopodobieństwa sukcesu. Według ESPN o sile polskiej reprezentacji stanowi głównie Wojciech Szczęsny, bo dzięki temu, że bramkarz "stanął na głowie", Polska straciła tylko dwie bramki w fazie grupowej. "Trzy gole i Polska byłaby teraz w samolocie do domu" - ocenili redaktorzy portalu.

Szczęsny zagrał znakomicie
Wojciech SzczęsnyGetty Images

Kto wygra mundial?

Analitycy z Opta Analyst oszacowali również szanse pozostałych reprezentacji na odniesienie zwycięstwa na mundialu w Katarze. Jak duże szanse na Puchar Świata ma Francja, z którą Polska zmierzy się w niedzielę, 4 grudnia? Zdaniem statystyków Trójkolorowi mają 83,03 proc. prawdopodobieństwa na awans do ćwierćfinału, 43,72 proc. na awans do półfinału i 25,09 proc. na grę w finale mistrzostw. Natomiast prawdopodobieństwo obronienia przez nich tytułu mistrzów świata wynosi 11,93 proc.

Tym samym według statystyk Francuzi nie są faworytem tegorocznego mundialu. Wyżej szanse na triumf oceniane są w przypadku dwóch ekip z Ameryki Południowej: Argentyny, która zostanie w tym roku mistrzem świata na 17,78 proc., oraz Brazylii, która z szansami 21,88 proc. została wskazana głównym faworytem. Wysoko oszacowane zostały również szanse na zwycięstwo Anglii (11,64 proc.), Portugalii (9,12 proc.) oraz Hiszpanii (8,93 proc.).

Brazylia grała ze Szwajcarią
Reprezentacja Brazylii w gronie faworytów Getty Images

Faza pucharowa mistrzostw świata w Katarze rozpocznie się 3 grudnia meczem Holandia-USA. Sześć dni później ruszą ćwierćfinały, mecze półfinałowe zaplanowano na 13 i 14 grudnia. Finał mundialu odbędzie się 18 grudnia na Lusail Stadium.

ZOBACZ TEŻ: Internet zalały memy z Wojciechem Szczęsnym. "Nowy minister obrony narodowej"

Autor:wac//mm

Źródło: ESPN, Opta Analyst, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości