Pytanie w "Milionerach" o kompozytorów pieśni "Stabat Mater"

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
paj//now
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Vivaldi, Schubert, Verdi oraz Penderecki. Każdy z nich skomponował muzykę do pieśni "Stabat Mater", a który zrobił to na długo przed pozostałymi? Na to pytanie w "Milionerach" odpowiadała pani Anna Wasiak z Warszawy.

W czwartkowych "Milionerach" swoją grę z poprzedniego odcinka kontynuowała tłumaczka z Warszawy. Pani Anna w poprzedniej rozgrywce odpowiedziała poprawnie na cztery pytania, nie zużywając przy tym żadnego z kół ratunkowych.

Zgodnie z zasadami, uczestniczce pozostały do dyspozycji trzy koła ratunkowe - zamiana pytania, telefon do przyjaciela oraz pół na pół. Na drodze pani Anny do miliona stanęło m.in. pytanie o kompozytorów pieśni "Stabat Mater".

Wszyscy wymienieni skomponowali muzykę do pieśni "Stabat Mater". Który zrobił to na długo przed pozostałymi?

A: Vivaldi B: Schubert C: Verdi D: Penderecki

Słowa pieśni "Stabat Mater" napisał włoski poeta Jacopone da Todi. Opisał w niej ból Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Muzykę do tej pieśni skomponowało wielu artystów, wśród nich byli m.in. Vivaldi, Schubert, Verdi oraz Penderecki.

Najwcześniej spośród wymienionych zrobił to Antonio Vivaldi, kompozytor tworzący w XVII wieku. Zarówno Schubert, Verdi oraz Penderecki urodzili się wiele lat po śmierci Vivaldiego.

Autor:paj//now

Źródło: "Milionerzy" TVN