Ciekawostki

Pytanie w "Milionerach" o samochód Karola Wojtyły

Ciekawostki


Legendarne garbate auto, które było zarejestrowane na Karola Wojtyłę, mimo że ten nie miał prawa jazdy to warszawa M20, volkswagen W12, żuk A15 czy papamobile z 1988 roku? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Jan Boryski z Poznania.

Pan Jan jest magistrem farmacji. W wolnych chwilach bierze udział w pubowych quizach, które, jak sam mówi, regularnie wygrywa. Swoją wiedzę mógł tym razem wykorzystać w "Milionerach".

Jedno z pytań, które usłyszał w programie, dotyczyło samochodu Karola Wojtyły.

Legendarne garbate auto, które było zarejestrowane na Karola Wojtyłę, mimo że ten nie miał prawa jazdy to:

A: warszawa M20

B: volkswagen W12

C: żuk A15

D: papamobile z 1988 r.

Samochód Karola Wojtyły

Karol Wojtyła nie miał prawa jazdy. W 1958 roku, kiedy był jeszcze biskupem pomocniczym w Archidiecezji Krakowskiej, kupił jednak samochód. Warszawę M20 o numerze rejestracyjnym KR-96-13.

W samochodzie zawsze siedział na fotelu pasażera. Auto prowadził jego kierowca. Karol Wojtyła używał samochodu do 1977 roku.

Co się stało z Warszawą M20 Karola Wojtyły?

Samochód kupił Mark Schramm, niemiecki kolekcjoner o polskich korzeniach. Mężczyzna odrestaurował pojazd i w 2016 roku wyruszył nim z Berlina do Watykanu.

Auto Karola Wojtyły ma też swoją wierną kopię. Replikę warszawy M20 wykonał Adam Klimek z TVN Turbo na prośbę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Autor: mmis/adso / Źródło: Milionerzy TVN