Miasto, w którym stacje metra przypominają jaskinie, w pytaniu z "Milionerów" za 20 tysięcy złotych

Autor:
mw
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Które metro znane jest z tego, że część jego stacji przypomina jaskinie: sztokholmskie, warszawskie, londyńskie czy moskiewskie? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała pani Joanna Glinka-Kalisz spod Gliwic.

Zawodniczka rozpoczęła grę w poprzednim odcinku. Wtedy postanowiła wykorzystać pierwsze koło ratunkowe pół na pół. Do gry w kolejnym odcinku przystępowała jeszcze z dwoma kołami – telefonem do przyjaciela i pytaniem do publiczności.

Które metro znane jest z tego, że część jego stacji przypomina jaskinie?

A: sztokholmskie B: warszawskie C: londyńskie D: moskiewskie

Jako pierwszą zawodniczka odrzuciła odpowiedź B. Po wykluczeniu kolejnych możliwości najbardziej prawdopodobna wydawała się pani Joannie odpowiedź A. Zawodniczka przyznała, że nie wie, jak wygląda metro w Sztokholmie. W innych miastach była lub widziała stacje na zdjęciach. Ostatecznie poprosiła o pomoc publiczność. Większość głosów uzyskała odpowiedź A i na tę możliwość pani Joanna się zdecydowała. Była to poprawna odpowiedź.

Sztokholmskie metro

Stacje metra w Sztokholmie dzielą się na betonowe i te wykute w litej skale. Te drugie powstały poprzez nałożenie kilkucentymetrowej warstwy betonu na powierzchnię sufitu oraz ścian w takiej formie, w jakiej zostały po wydrążeniu. Przez co ich struktura wygląda jak naturalna jaskinia.

Pierwszą skalną stacją w systemie sztokholmskiego metra jest Masmo. Została otwarta w 1972 roku.

Autor:mw

Źródło: "Milionerzy" TVN

Pozostałe wiadomości