TVN24 | Ciekawostki

Pytanie w "Milionerach" o osobę, która po zaocznym skazaniu na śmierć emigrowała z Polski

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
paj
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Józef Bem, Kazimierz Pułaski, Tadeusz Kościuszko czy Józef Haller? Który z nich musiał emigrować z Polski po tym, jak został zaocznie skazany na śmierć za próbę królobójstwa? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała pani Anna Hołek z Jaworzna. 

We wtorkowym odcinku "Milionerów" grała pani Anna z Jaworzna. Uczestniczka błyskawicznie rozprawiła się z pierwszymi czterema pytaniami. Pierwsze problemy pojawiły się przy pytaniu za 10 tysięcy złotych. Pani Anna postanowiła zużyć przy nim pierwsze koło ratunkowe - pół na pół. Ta podpowiedź pomogła uczestniczce udzielić poprawnej odpowiedzi.

Następne pytanie było warte 20 tysięcy złotych.

Kto po upadku konfederacji w 1772 roku, zaocznie skazany na śmierć za próbę królobójstwa, musiał emigrować z Polski?

A: Józef Bem B: Kazimierz Pułaski C: Tadeusz Kościuszko D: Józef Haller

Pani Anna nie znała odpowiedzi na powyższe pytanie, dlatego od razu postanowiła wykorzystać drugie koło ratunkowe - pytanie do publiczności. 54 proc. głosujących wskazało, że chodzi o Kazimierza Pułaskiego, 24 proc. obstawiło Józefa Hallera, 16 proc. - Tadeusza Kościuszkę, a zaledwie 6 proc. - Józefa Bema.

Uczestniczka zaufała publiczności i poprosiła Huberta Urbańskiego o zaznaczenie odpowiedzi B: "Kazimierz Pułaski". Była to poprawna odpowiedź. Pani Anna zdobyła 20 tysięcy złotych.

Kazimierz Pułaski

3 listopada 1771 r. porwano króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po jego uwolnieniu król oskarżył konfederatów, w tym bezpodstawnie samego Pułaskiego, o próbę królobójstwa. Wobec tych oskarżeń Pułaski w 1772 roku został zmuszony do emigracji.

Copa Libertadores

Pani Anna po wygraniu 20 tysięcy złotych, przeszła do kolejnego pytania za gwarantowane 40 tysięcy złotych.

Niestety uczestniczka nie wiedziała, że Copa Libertadores to rozgrywki piłkarskie między najlepszymi klubami Ameryki Południowej i Meksyku. Mieszkanka Jaworzna obstawiła, że pod tą nazwą kryją się zawody baloniarskie. Pani Anna odeszła z programu z wygraną w wysokości tysiąca złotych.

Autor:paj

Źródło: "Milionerzy" TVN

Pozostałe wiadomości