Gdzie w Polsce wydobywano rudy uranu? Pytanie z "Milionerów" za 40 tysięcy złotych

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mmis
Źródło:
"Milionerzy" TVN

W Polsce na potrzeby sowieckiego programu zbrojeniowego wydobywano rudy uranu przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej, pod Warszawą, w Sudetach czy na Kaszubach? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszała pani Jolanta Nowicka z Warszawy. Za poprawną odpowiedź mogła otrzymać 40 tysięcy złotych.

Pani Jolanta rozpoczęła swoją grę jeszcze w poprzednim odcinku. Zdążyła wtedy odpowiedzieć na dwa pytania, po czym czas programu dobiegł końca. Z dwoma kołami ratunkowymi, pół na pół i telefonem do przyjaciela, kontynuowała grę w kolejnym odcinku.

Jedno z pytań, jakie usłyszała, dotyczyło wydobywania rudy uranu w Polsce w latach 1948-1972. Za poprawną odpowiedź uczestniczka mogła otrzymać gwarantowane 40 tysięcy złotych.

W Polsce na potrzeby sowieckiego programu zbrojeniowego wydobywano rudy uranu przede wszystkim:

A: w Puszczy Białowieskiej B: pod Warszawą C: w Sudetach D: na Kaszubach

Pani Jolanta nie miała pewności, która z podanych odpowiedzi jest poprawna. Obstawiała początkowo odpowiedź C, jednak wolała na tym etapie nie ryzykować. Zadzwoniła do przyjaciela, Adama. Ten podpowiedział jej, że również strzelałby w C.

Uczestniczka postanowiła skorzystać z ostatniego koła i poprosiła o pół na pół. Na tablicy zostały odpowiedzi B i C. Pani Jolanta wybrała C. Miała rację. Na potrzeby sowieckiego programu zbrojeniowego w latach 1948-1972 rudy uranu wydobywano przede wszystkim w Sudetach.

Autor:mmis

Źródło: "Milionerzy" TVN