Pytanie w "Milionerach" za ćwierć miliona złotych o sadzonki

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
paj/adso
Źródło:
Milionerzy TVN

Opodal założonej w 1924 r. Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w podwarszawskim Milanówku sadzono masowo: wiśnie, morwy, lipy czy sosny? Na to pytanie, za 250 tysięcy złotych, odpowiadał pan Tomasz Remian z Warszawy. 

W środowym wydaniu "Milionerów" pan Tomasz Remian zmierzył się z pytaniami m.in. o Mogadiszuankę, o liczbę postulatów Solidarności czy o cytat z filmu "Dzień świra". Pytanie za ćwierć miliona złotych dotyczyło roślin sadzonych masowo w podwarszawskim Milanówku.

Opodal założonej w 1924 r. Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w podwarszawskim Milanówku sadzono masowo:

A: wiśnie B: morwy C: lipy D: sosny

Pan Tomasz w tym pytaniu musiał sobie poradzić bez kół ratunkowych. Jego pierwszą myślą po usłyszeniu pytania była odpowiedź B: "morwy". Uczestnik długo się zastanawiał nad tym, czy zaryzykować i poprosić o zaznaczenie tej odpowiedzi. Jednak nie chcąc ryzykować, postanowił zrezygnować z dalszej rozgrywki.

Wygrał 125 tysięcy złotych. Poprawną odpowiedzią na to pytanie była taka, jaką zakładał. Odpowiedź B: "morwy".

Morwy przy Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej

W 1924 roku założono polskie przedsiębiorstwo, które zajmowało się m.in. wytwarzaniem jedwabiu oraz nauką hodowli jedwabników. Podwarszawska Stacja Jedwabnicza w roku jej założenia zaczęła masowo sadzić morwy, gdyż to właśnie jej liśćmi żywią się larwy jedwabnika.

Ministerstwo komunikacji obsadzało tory morwami, a resort sprawiedliwości zalecał sadzenie morw i hodowlę jedwabników przy więzieniu. 

Źródło: Milionerzy TVN

Autor:paj/adso

Źródło zdjęcia głównego: Milionerzy TVN