Co góral kawaler zdobi piórkiem, a żonaty już nie? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mw//now
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Co góral kawaler zdobi piórkiem, a żonaty już nie: portki, kłobuk, cuchę czy kierpce? Na to pytanie odpowiadała Karolina Szcześniak, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Za wskazanie poprawnej odpowiedzi mogła wygrać 20 tysięcy złotych.

Zawodniczka podchodziła do tego pytania z dwoma kołami ratunkowymi. Do dyspozycji pozostały jej pół na pół oraz telefon do przyjaciela. By wygrać milion, pani Karolina musiała odpowiedzieć jeszcze na siedem pytań. 

Co góral kawaler zdobi piórkiem, a żonaty już nie?

A: portki B: kłobuk C: cuchę D: kierpce

Na samym początku pani Karolina odrzuciła odpowiedzi A oraz D. Jednak nie była pewna tego, która z pozostałych możliwości jest prawidłowa. Mimo że zawodniczka zastanawiała się już tylko nad dwiema odpowiedziami, postanowiła zaryzykować i wykorzystać drugie koło ratunkowe pół na pół. Po odrzuceniu dwóch możliwości, pozostały odpowiedzi B oraz D. Pani Karolina wybrała odpowiedź B i była to dobra decyzja.

Kłobuk z piórkiem

Kłobukiem nazywamy góralski kapelusz wykonany ze zbitej wełny, czyli z filcu.

Wtykanie piórka za pasem kłobuka przez kawalerów wiązało się z podhalańskim zwyczajem. Po bożonarodzeniowej pasterce kawalerowie chodzili na tak zwane podłazy. Młody góral odwiedzał wtedy swoją wybrankę, aby włożyć pióro z kapelusza za framugę drzwi tej izby, w której mieszkała adorowana dziewczyna. 

Autor:mw//now

Źródło: "Milionerzy" TVN