Ciekawostki

Małpa nacisnęła spust migawki, ludzie się kłócą o prawo do zdjęć

Ciekawostki

WikimediaZdjęcie wykonane przez samicę makaka w 2011 roku

Wikimedia odrzuciła prośby fotografa Davida Slatera o zaprzestanie udostępniania jednego z jego zdjęć. Wszystko dlatego, że wykonana w Indonezji słynna fotografia roześmianego makaka czubatego, to tak naprawdę selfie. Jak przekonuje Wikimedia, to małpa nacisnęła spust migawki, więc fotograf nie ma do zdjęcia praw.

Brytyjski fotograf przyrody David Slater odwiedził Indonezję w 2011 roku. Chciał uwiecznić na zdjęciach m.in. makaka czubatego. Jedna z małp - samica makaka - porwała jego aparat i zaczęła się nim bawić. Skutecznie, bo udało jej się zrobić setki zdjęć. Większość fotografii była kiepskiej jakości. Niektóre przedstawiały małpę "złodziejkę", inne podłoże dżungli. Samicy makaka czarnego udało się jednak zrobić kilka fantastycznych obrazów. Wśród nich zdjęcie, które zrobiło później furorę w mediach, a fotografowi przyniosło pięć minut sławy.

Fotograf kontra Wikimedia

Zdjęcie roześmianej małpy zagościło na portalach internetowych, w gazetach, czasopismach i programach telewizyjnych na całym świecie. Trafiło też do należącej do rodziny Wikipedii Wikimedii, która gromadzi m.in. zdjęcia i filmy. Fakt, że zdjęcie jest dostępne w domenie publicznej nie podoba się jednak fotografowi, który domaga się jego usunięcia. Jak przekonuje, podróż do Indonezji była kosztowna, sprzęt również, tymczasem ze zdjęcia nie ma żadnych korzyści. W rozmowie z "The Telegraph" Slater tłumaczył, że na każde 10 tys. obrazów, jakie wykonuje, znajduje się jedno, dzięki któremu ma pieniądze. - I to był jeden z tych obrazów. To było jak rok pracy, naprawdę - zapewniał fotograf.

Wikimedia nie chce usunąć zdjęcia

Wikimedia ma jednak na ten temat zupełnie inne zdanie. Twierdzi, że fotograf nie ma praw autorskich do fotografii, bo w końcu to małpa nacisnęła spust migawki. Sporna fotografia zniknęła już kiedyś ze stron Wikimedii, gdy fotograf domagał się jej usunięcia, ale kolejni wydawcy Wikimedii przywrócili fotografię. Jak będzie tym razem - czas pokaże.

Autor: kde//gak / Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia

Pozostałe wiadomości