Magna Carta sprzedana za 21 milionów dolarów

Ciekawostki


Liczący 710 lat egzemplarz Wielkiej Karty Swobód został sprzedany we wtorek na aukcji w Nowym Jorku za 21,3 mln dolarów. To i tak mniej niż oczekiwali organizatorzy aukcji.

Wielka Karta Swobód, wydana przez króla Jana bez Ziemi w 1215 roku, była przywilejem dla angielskiej szlachty. Ograniczyła władzę króla między innymi w sprawach podatkowych i sądowych - według jej ustaleń nie można było nikogo więzić i karać bez wyroku sądowego. W 1297 roku dzięki zgodzie króla Edwarda I i na mocy decyzji parlamentu została włączona do brytyjskiego systemu prawnego.

Sprzedana na nowojorskiej aukcji kopia datowana jest właśnie na 1297 rok. Została kupiona przez multimilionera Davida Rubensteina, który chce by wciąż była dostępna dla zwiedzających waszyngtońskie archiwum.

Amerykańska konstytucja z 1789 roku wzoruje się częściowo na Wielkiej Karcie Swobód, znajdują się w niej sformułowania i zdanie wzięte niemal żywcem z XIII-wiecznego dokumentu.

Dom aukcyjny Sotheby's poinformował, że na świecie istnieje mniej niż 20 egzemplarzy dokumentu, z tego tylko dwa poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Druga pochodząca z 1297 roku kopia została zakupiona przez australijski rząd.

Źródło: Reuters, TVN24