TVN24 | Ciekawostki

Lofti Zadeh bohaterem Google. Naukowiec był członkiem Polskiej Akademii Nauk

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl//mro
Źródło:
Google Doodle
Lofti Zadeh Google Doodle
Lofti Zadeh Google Doodle
wideo 2/3
google

Google upamiętnia dziś światowej sławy naukowca, profesora Lotfiego Zadeha. Był matematykiem, informatykiem, elektrotechnikiem. 30 listopada 1964 roku przedstawił założenia teorii zbiorów rozmytych.

Lofti Zadeh - kim był bohater Google Doodle?

Profesor Lofti Zadeh był amerykańskim naukowcem pochodzenia azerskiego. Urodził się w 1921 roku w stolicy Azerbejdżanu - Baku. Zmarł w 2017 roku w Berkeley w USA. Zadeh był wybitnym automatykiem, matematykiem i informatykiem. Miał też osiągnięcia z zakresu elektrotechniki i sztucznej inteligencji. Publikował także prace z zakresu analizy systemów i sterowania.

Kiedy Lofti Zadeh miał 10 lat, jego rodzina przeniosła się do Iranu. Studiował na Uniwersytecie Teherańskim. Do USA przeniósł się w 1943 roku. Kilka lat później obronił doktorat z elektrotechniki na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. 1959 został profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley.

Lotfi Zadeh w Google DoodleGoogle

Lofti Zadeh - teoria zbiorów rozmytych i logiki rozmytej

Właśnie na Uniwersytecie Kalifornijskim 30 listopada 1964 roku przedstawił założenia teorii zbiorów rozmytych. W latach 70. opublikował teorię logiki rozmytej. Był to matematyczny przełom, przeciwieństwo klasycznej logiki. Teoria pozwalała na spojrzenie bardziej niejednoznaczne, rozmyte, co lepiej odzwierciedla sposób, w jaki człowiek widzi świat.

Teoria została wykorzystana w praktyce, m.in. przy budowie japońskiego metra czy antypoślizgowego systemu, który pozwala na bezpieczniejszą jazdę samochodem.

Zadeh otrzymał godność doktora honoris causa od wielu uczelni na całym świecie, w tym w 1997 roku od Politechniki Śląskiej. Od 2005 roku był członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Google Doodle - co to jest?

Google Doodle to grafiki, animacje i gry, które pojawiają się w miejscu klasycznego logo najpopularniejszej przeglądarki. Google Doodle możemy zobaczyć z najróżniejszych okazji. Najczęściej taka zmiana trwa zaledwie dzień. Pierwsze Doodle pojawiło się z okazji amerykańskiego festiwalu Burning Man w 1998 roku. Twórcy Google dodali wówczas w napisie, za jedną literą „o”, dodatkową postać. Kolejne Google Doodle pojawiło się w 2000 roku. Od tego roku Google Doodle zmienia klasyczne logo kilka razy w roku.

ZOBACZ >> Google Doodle - co to jest? Gry, grafiki i animacje

Autor:mbl//mro

Źródło: Google Doodle

Źródło zdjęcia głównego: Google

Pozostałe wiadomości