Laser zmieni kolor oka

Ciekawostki

Aktualizacja:
sxc.huAmerykański lekarz twierdzi, że laserem może zmienić kolor tęczówki

Amerykański lekarz twierdzi, że potrafi trwale zmienić kolor oczu w ciągu zaledwie 20 sekund. Robi to za pomocą lasera. - Światło lasera mąci pigment na powierzchni tęczówki, w ten sposób brązowe oczy stopniowo zmieniają kolor na niebieski – tłumaczy. Choć zapewnia, że zabieg jest bezpieczny, innego zdania są niektórzy eksperci, którzy przestrzegają przed problemami ze wzrokiem.

Zabieg amerykańskiego okulisty Gregga Homera jest nieodwracalny. Pigment odpowiedzialny za barwę naszych oczu - melanina - nie regeneruje się, dlatego zmienić kolor można tylko raz.

Na czym polega zabieg? Jak opisuje BBC News, najpierw oko jest komputerowo skanowane, by wybrać miejsca na tęczówce, które podda się laserowemu naświetlaniu. Potem laser "uderza" kilka razy. Całość trwa 20 sekund.

Kalifornijski okulista Gregg Homer (fot. Stroma Medical) 

- Laser usuwa pigment na powierzchni tęczówki. Korzystamy z dwóch częstotliwości, które są wchłaniane przez ciemny pigment, więc nie ma ryzyka uszkodzenia reszty oka - zapewnia doktor Homer, autor badań. Podobnych laserów używa się także do usuwania piegów lub przebarwień skóry.

Po pierwszym tygodniu kolor oczu zaczyna się stopniowo zmieniać i w ciągu ok. trzech tygodni osoba brązowooka staje się niebieskooką.

Testy zaczął na zwierzętach

Potrzeba jeszcze co najmniej osiemnastu miesięcy badań, by wykluczyć wszystkie zagrożenia, jakie może nieść ze sobą laserowa zmiana koloru oczu. Dlatego Amerykanin wraz ze swoją firmą Stroma Medical stara się o 750 tys. dolarów dotacji rządowej na kontynuowanie badań klinicznych oraz 15 milionów dolarów na produkcję laserów.

Laser usuwa pigment na powierzchni tęczówki (fot. Wikipedia) 

Homer zajmuje się metodą od 2001 roku. Wcześniej testował pomysł na zwierzętach laboratoryjnych, od niedawna sprawdza swoją technologię na siedemnastu osobach, które zgodziły się na udział w badaniach.

Jak zapewnia autor badań, ich bezpieczeństwo jest sprawdzane przez komisję ekspertów okulistyki. - Do tej pory nie stwierdzono żadnej szkody – mówi mediom.

Jednak jak pisze BBC News, eksperci w dziedzinie optyki ostrzegają: taka ilość sztucznego światła, niszcząc pigment, może spowodować poważne uszkodzenie wzroku, powodując między innymi podwójne widzenie.

Gregg Homer komercyjne prowadzenie zabiegów planuje za trzy lata w USA. Zabieg ma kosztować ponad 2 tys. dolarów. Badania wykazały, że 17 procent Amerykanów chciałoby zmienić kolor swoich oczu, kolejne 35 procent poważnie to rozważa.

Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu