"Łamiecie prawa człowieka! Wykorzystujecie dzieci!"

Ciekawostki

Aktualizacja:
gulnarakarimova.comGulnara Karimowa i Bill Clinton

Nowojorski pokaz mody Gulnary Karimowej, córki dyktatora Uzbekistanu Isłama Karimowa, oskarżonego o łamanie praw człowieka w kraju, został zbojkotowany. Po tym jak organizatorzy New York Fashion Week odwołali pokaz jej marki Guli w Lincoln Center, projektantka próbowała zachować twarz i przeniosła go do restauracji na Manhattanie. Tam czekała na nią demonstracja, podczas której ją i jej ojca oskarżano o "wykorzystywanie milionów dzieci do niewolniczej pracy".

Gulnara i aktor Jue Law (fot. gulnarakarimova.com) 

- W wyniku protestów anulujemy pokaz mody Guli – powiedział rzecznik New York Fashion Week po tym, jak do organizatora imprezy organizacje praw człowieka zgłosiły swój sprzeciw.

Gulnara to najstarsza córka dyktatora Uzbekistanu Isłama Karimowa, który od 1991 roku jest prezydentem najludniejszego kraju Azji Środkowej. Oskarżany jest o łamanie praw człowieka: porwania, morderstwa, gwałty, tortury, korupcję, prześladowania religijne i sfingowane procesy.

Protesty przeciwko wykorzystywaniu dzieci

Dlatego Amnesty International i Human Rights Watch uznały za skandal fakt, że Karimowa dostała zgodę na zorganizowanie pokazu mody na tak prestiżowej imprezie. Gdy odmówiono jej oficjalnej prezentacji w Lincoln Center, próbując zachować twarz, przeniosła pokaz do luksusowej restauracji Cipriani, w centrum Manhattanu.

Gulnara i tenor Jose Carreras (gulnarakarimova.com) 

Tam, jak podaje "Guardian", czekał na nią tłum protestujących. Nienagannie ubrana pojawiła się w Ciprani w towarzystwie ochroniarzy. Przywitali ją pikietujący z transparentami i ulotkami, wykrzykując hasła przeciwko łamaniu praw dzieci w Uzbekistanie: "Łamiecie prawa człowieka! Wykorzystujecie dzieci!".

- Mimo iż odmówili jej udziału w NYFW, stać ją na to, by przenieść pokaz w prywatne miejsce. Nie możemy pozwolić jej wymknąć się, dlatego postanowiliśmy nagłośnić tutaj problem zmuszania 13-latków do pracy za mniej niż 5 dolarów dziennie, które wyrzuca się ze szkoły, jeśli się buntują przeciw tej niewolniczej pracy – "Guardian" cytuje Abby Mills z American Federation of Teachers.

Chodzi o ponad 2 miliony uczniów ze szkół w całym kraju, którzy mają obowiązek zbierania bawełny podczas zbiorów. Uzbekistan jest jednym z największych producentów bawełny na świecie.

Jak piszą nowojorskie gazety, Gulnara nie odważyła się udzielić wywiadu mediom, wyszła jedynie na koniec pokazu na wybieg wraz z modelkami.

Kolekcja przez krytyków mody została skrytykowana.

Karimowa na okładce rosyjskiego "Tatlera" w 2009 roku 

Zdjęcie z Clintonem, duet z Iglesiasem

Jak pisze "Guardian" i Wikileaks Gulnara Karimowa jest "jedną z najbardziej znienawidzonych osób w kraju" i powszechnie uważa się ją za "złodzieja oligarchę". Prawdopodobnie zostanie następcą na stanowisku prezydenta Uzbekistanu.

Ma już za sobą kilka stanowisk w rządzie ojca, któremu przypisuje się torturowanie i zamordowanie muzułmanina Muzafara Awazowa (został ugotowany żywcem). Inną metodą, z której korzysta dyktator do eliminowania swoich przeciwników politycznych, jest zamykanie ich w zakładzie psychiatrycznym.

Na arenie międzynarodowej 39-letnia Gulnara bardzo dba o reputację. Daje się poznać jako dyplomata, wykładowca akademicki i działacz organizacji charytatywnych. Buduje swój wizerunek także jako członkini elit towarzyskich - m.in. na swojej oficjalnej stronie regularnie zamieszcza zdjęcia z wpływowymi politykami ze świata i gwiazdami, m.in. Billem Clintonem i Judem Lawem. Podczas kariery piosenkarki pop pod pseudonimem GooGoosha nagrała nawet duet z Julio Iglesiasem.

Źródło: Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: gulnarakarimova.com