Ciekawostki

Kuba Rozpruwacz zdemaskowany? "To polski imigrant"

Ciekawostki

Brytyjskie media donoszą o sensacyjnym odkryciu detektywa - amatora

23-letni polski imigrant, Aaron Kośmiński to słynny morderca Kuba Rozpruwacz - oświadczył brytyjski detektyw-amator Russel Edwards, który posłużył się w swoim śledztwie badaniami DNA. Czy po ponad 120 latach zagadka tajemniczych morderstw dokonanych na terenie wschodniego Londynu została rozwiązana?

W 2007 roku detektyw Edwards wylicytował na aukcji szal, który należał do Catherine Eddowes - jednej z pięciu ofiar Rozpruwacza. To właśnie on pozwolił mu odkryć zagadkę, która od lat fascynuje świat. - Miałem jedyny dowód, jaki istniał w całej tej sprawie. Pracowałem nad nim 14 lat i wreszcie definitywnie rozwiązaliśmy tajemnicę tożsamości Kuby Rozpruwacza - chwali się Edwards. Catherine Eddowes, której ciało znaleziono w 1888 r. na Mitre Square miała podcięte gardło, rozcięty brzuch, wyciętą nerkę i cześć macicy. Na jej szalu znajdowały się dwie plamy, które - jak twierdzi detektyw - okazały się kluczem do rozwiązania zagadki.

Sensacyjne wyniki

Edwards z pomocą eksperta w dziedzinie biologii molekularnej, użył pionierskiej metody do analizy DNA znalezionego na szalu. Porównał je z materiałem DNA uzyskanym od potomków Eddowes oraz od żeńskiego potomka siostry Kośmińskiego. Testy trwały trzy lata.

Detektyw chwali się, że w przypadku jednego skrawka materiału udało się uzyskać 100-procentową zgodność z DNA krewnych Kośmińskiego, a w przypadku drugiego 99,2 proc.

- Kiedy odkryliśmy prawdę, było to najbardziej niesamowite uczucie, jakiego doświadczyłem w całym swoim życiu - wspomina.

Polski żyd, fryzjer... seryjny morderca?

Aaron Kośmiński, żyd polskiego pochodzenia był jednym z trzech głównych podejrzanych w śledztwie ws. seryjnych morderstw we wschodnim Londynie, jednak nie zdołano niczego mu udowodnić.

Kośmiński urodził się w 1865 r. Kłodawie. W latach 80-tych XIX wieku jego rodzina, uciekając przed prześladowaniami wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Kośmiński pracował tam jako fryzjer.

W lutym 1891 trafił do zakładu dla psychicznie chorych. Zmarł w Londynie w 1919 r.

Detektyw Edwards przyznał, że do zajęcia się sprawą najsłynniejszego seryjnego mordercy zainspirował go film o Kubie Rozpruwaczu "From Hell" ("Z piekła rodem") z Johnem Deepem w roli głównej.

Jak donoszą brytyjskie media, detektyw swoje sensacyjne informacje opublikował w książce pt. "Naming Jack the Ripper", która ukaże się we wtorek. Nie wiadomo na ile są one prawdziwe, czy jest to jedynie zabieg marketingowy.

Jack the Ripper

Kuba Rozpruwacz (Jack the Ripper) był seryjnym mordercą działającym w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Jego ofiarami były głównie prostytutki, którym podcinał gardło. Niektórym swoim ofiarom usuwał także narządy. Łącznie zabił pięć kobiet, choć niewykluczone, że ofiar było więcej.

Ponieważ zabójstwa nigdy nie zostały wyjaśnione, wysunięto ponad sto hipotez na temat jego tożsamości.

Autor: db//kdj / Źródło: independent.co.uk, metro.co.uk, dailymail.co.uk

Pozostałe wiadomości