Ubrania z wiatraczkami na plecach. Japoński pomysł by pomóc zwierzętom przetrwać upały

Autor:
kgo//mm
Źródło:
NHK, atpress.ne.jp, "South China Morning Post"

Przewiewne ubranie z siatki z zamontowanym na plecach wiatraczkiem - taki strój dla psów i kotów oferuje jedna z japońskich firm. Ubiór ma pomóc czworonogom przetrwać kolejne fale upałów, które nawiedzają Japonię. Projekt powstał we współpracy z weterynarzem i, według zapewnień producenta, ubrania są komfortowe i bezpieczne dla zwierząt.

Oryginalne stroje dla czworonogów do swojej oferty dodała firma z Tokio na co dzień sprzedająca przede wszystkim ubrania dla kobiet w ciąży. Na ich pomysł wpadła prezeska firmy, Rei Uzawa. Jak przekazała lokalnemu nadawcy publicznemu NHK, zamontowanie małego wiatraczka na kubraku dla zwierząt przyszło jej do głowy gdy zobaczyła, jak jej chihuahua w czasie upałów męczy się podczas spacerów.

Wiatraczek dla zwierząt

Stworzony przez japońską firmę wiatraczek wykonano z tworzywa sztucznego i waży zaledwie 80 gramów. Został zaprojektowany tak, aby był cichy, nie zaczepiał się o futro puszystych zwierzaków i nie sprawiał kłopotów mniejszym psom. Przy dwóch dziesięciominutowych spacerach dziennie, zamontowana w urządzeniu bateria ma wytrzymać ok. trzech miesięcy - poinformowała Uzawa w rozmowie z "South China Morning Post".

Sam strój wykonany jest z cienkiego, oddychającego materiału. Jego główną część stanowi przewiewna siatka, na rękawach i spodzie stroju nie zabrakło również dekoracji materiałem przypominającym tradycyjne japońskie kimono. W przesłanym japońskim mediom oświadczeniu Uzawa podkreśliła, że "chłodzące" koszulki były projektowane pod nadzorem weterynarza i są bezpieczne dla zwierząt.

Ubrania są dostępne w pięciu rozmiarach i przeznaczone zarówno dla psów, jak i kotów. Cena jednej sztuki to 9 900 jenów, czyli równowartość ok. 350 złotych. Ich producent twierdzi, że otrzymał na nie już ok. 100 zamówień.

ZOBACZ TEŻ: Psy znoszą upały jeszcze gorzej niż my. Które objawy powinny nas zaniepokoić? "Mogą umrzeć w ciągu 10 minut"

Rekordowe upały w Japonii

Japonia, podobnie jak duża część Europy, od kilku tygodni doświadcza wyjątkowo dokuczliwych upałów. W czerwcu odnotowano tam najwyższe w historii pomiarów temperatury. W drugiej połowie lipca w Tokio temperatura przez dziewięć dni z rzędu sięgała 35 stopni, a w nadchodzących dniach może być jeszcze gorącej.

NHK podkreśla, że japońskie upały są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ nawet noce nie przynoszą wytchnienia. Ze względu na charakterystyczną dla tego kraju wysoką wilgotność, po zmroku temperatura wciąż nie spada poniżej 25 stopni.

ZOBACZ TEŻ: Trwa polowanie na gang małp terroryzujących okolicę. Makaki poraniły już 49 osób

Autor:kgo//mm

Źródło: NHK, atpress.ne.jp, "South China Morning Post"

Pozostałe wiadomości