Ciekawostki

Internetowa blokada w Tadżykistanie. Przez pląsy prezydenta

Ciekawostki

CNN Newsource/x-newsPrezydent Tadżykistanu w czasie zabawy na weselu syna

Przez dziewięć dni dostęp do YouTube w Tadżykistanie był zablokowany, gdy prezydent tego kraju zorientował się, że tysiące internautów oglądają jego taneczny popis na weselu syna. Nagranie powstało kilka lat temu, ale dopiero 18 maja tego roku wideo z udziałem Emomalego Rahmona zostało opublikowane przez niezależną telewizję K+ i na YouTube.

CNN Newsource/x-news

Według różnych źródeł wesele odbyło się w 2007 lub w 2009 roku. W serwisie wideo ukazało się 18 maja 2013 pod tytułem: "Pijany tadżycki prezydent śpiewa piosenkę". Stało się to po publikacji nagrania w niezależnej stacji K+.

Na nagraniu widać i słychać jak Emomali Rahmon dzierży w dłoni mikrofon i na całe gardło śpiewa. W tle stoi młoda para, która niespecjalnie bierze udział w tej zabawie.

Zablokowane tego samego dnia

Wideo zyskało sporą popularność. W ciągu niespełna jednego dnia obejrzało je kilkaset tysięcy internautów. Wkrótce jednak podziwianie talentu wokalnego prezydenta stało się niemożliwe. Cały serwis stał się niedostępny od 18 do 27 maja. Podobnie stało się ze stacją K+.

Polecenie zablokowania YouTube zostało wydane przez samego prezydenta. I choć dostawcy internetu nie otrzymali uzasadnienia tej decyzji, to opozycyjne media w Tadżykistanie podejrzewają, że stało się tak właśnie ze względu na kompromitujące go wideo. Choć sytuacja po kilku dniach wróciła do normy, to proceder blokowania dostępu do poszczególnych stron internetowych jest w Tadżykistanie znany. Serwisu YouTube dotyka już trzeci raz w tym roku.

Autor: ktom//gak/k / Źródło: CNN Newsource/x-news, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CNN Newsource/x-news

Pozostałe wiadomości