Ciekawostki

I niech Bóg błogosławi tego pytona

Ciekawostki

Aktualizacja:

Od węża po tygrysa i orangutana - te wszystkie zwierzęta pobłogosławiono z okazji dnia świętego Franciszka - patrona braci mniejszych. Modlitwę w intencji zwierząt odmówiono na Filipinach, w Niemczech i Chicago.

Pobłogosławienie zwierząt w Chicago (ENEX)ENEX

Najbardziej uroczysta ceremonia odbyła się w zoo w Manili, stolicy Filipin. Wszystko zostało zorganizowane z okazji dnia św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt.

Jak powiedział odprawiający ceremonię ksiądz, poprosił Boga o dobre życie dla zwierząt w zamian za ich oddanie człowiekowi. Po modlitwie każdy zwierzak został pokropiony wodą święconą.

Do podobnych uroczystości doszło nie tylko na egzotycznych Filipinach, ale też w wielkim Chicago. Tam duchowny pobłogosławił zwierzęta domowe - koty, psy i ptaki. Pojawiła się nawet parka królików. Każdy mógł przyjść za swoim pupilem i otrzymać dla niego błogosławieństwo. Zwierzęta zostały pokropione święconą wodą także w Niemczech.

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, zwierzęta są stworzeniami Bożymi, które powinny być dobrze traktowane przez człowieka.

A JAK W POLSCE OBCHODZONO DZIEŃ ŚW. FRANICISZKA? CZYTAJ

Zaadoptuj zwierzaka

Poświęcenie zwierząt w Niemczech (EPA) EPA

W sobotę 4 października, czyli w dniu św. Franciszka, od 10 lat obchodzony jest na świecie, a od dwóch lat także w Polsce, Światowy Dzień Zwierząt. Organizacje działające na rzecz ochrony zwierząt postulują, aby dzień ten stał się także Ogólnopolskim Dniem Adopcji Zwierząt.

Polska ustępuje tylko Francji i Wielkiej Brytanii pod względem liczby zwierząt domowych. Szacuje się, że w naszych domach żyje ponad 9 mln psów i 5 mln kotów. Liczby bezdomnych zwierząt nikt nie zna, ale są ich co najmniej setki tysięcy. Ponad 30 tys. z nich - wśród nich psy, koty, króliki i świnki morskie - czeka na nowych właścicieli w schroniskach.

Ogólnopolski Dzień Adopcji Zwierząt to - zdaniem organizatora tej akcji Koalicji dla Zwierząt - doskonała okazja, by przygarnąć bezdomnego zwierzaka.

Źródło: APTN, ENEX, PAP