TVN24 | Ciekawostki

Helena Modrzejewska, legendarna polska aktorka, upamiętniona w Google Doodle

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl//az
Źródło:
Google, culture.pl
Helena Modrzejewska była wielką aktorką
Helena Modrzejewska była wielką aktorkąLibrary of Congress
wideo 2/4
Library of CongressHelena Modrzejewska była wielką aktorką

Google Doodle świętuje 181. urodziny polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Artystka stała się legendą już za życia. Występowała na scenach polskich i amerykańskich.

Helena Modrzejewska urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie. Jej właściwie imię to Jadwiga, na drugie miała Helena, a potem przyjęła je na stałe. Dziś przypada 181. rocznica urodzin wielkiej artystki.

Helena Modrzejewska – życiorys

Modrzejewska była córką Józefy Bendy, z domu Misel, wdowy po zamożnym kupcu. Nie jest pewne, kto był jej ojcem. Karierę aktorską zaczęła na scenach prowincjonalnych. Grała m.in. w Nowym Sączu, Przemyślu i Rzeszowie. Już wtedy pozytywnie pisali o niej recenzenci. Przez rok mieszkała we Lwowie, gdzie grała przed tamtejszą publicznością. We Lwowie wystąpiła pierwszy raz w dramacie romantycznym – jako Skierka w "Balladynie" Juliusza Słowackiego. Potem często wracała do jego utworów.

Grała w mniejszych miejscowościach, z czasem zadebiutowała na scenach w Krakowie i Warszawie. Jako początkującej aktorce trudno jej było zdobyć stałą gażę.

Modrzejwska w Google DoodleGoogle

Mąż i pobyt w Ameryce

W 1868 roku wzięła ślub z ziemianinem Karolem Chłapowskim i zaraz potem wyjechała do Ameryki. Początkowo prowadziła farmę, ale bez sukcesu. Intensywnie uczyła się angielskiego i grała na scenach m.in. w San Francisco, Nowym Jorku, Filadelfii, Bostonie i Waszyngtonie. Przyjęła wtedy pseudonim Helena Modjeska.

"To jedna z wielkich aktorek naszych czasów" - pisał recenzent "Public Ledger" z Filadelfii.

Modrzejewska wielokrotnie wracała do Polski. W repertuarze miała 260 ról. Do historii przeszły jej kreacje szekspirowskie, grane jeszcze w Polsce: Julii z "Romea i Julii", Ofelii z "Hamleta" czy Lady Makbet z "Makbeta". Zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii.

Helena Modrzejewska urodziła się 12 października 1840 rokuLibrary of Congress
Grała na polskich i amerykańskich scenachLibrary of Congress

Autor:mbl//az

Źródło: Google, culture.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google, Library of Congress

Pozostałe wiadomości