Miał być konkurencją dla Facebooka. Od 2 kwietnia nie działa

Ciekawostki

Google+ zostało zamknięte 2 kwietniapxhere; flickr (Public Domain)
wideo 2/3

Po ponad 8 latach istnienia portal społecznościowy Google+ został oficjalnie zamknięty. Wyłączenie platformy, która miała być alternatywą dla Facebooka, nastąpiło 2 kwietnia. Decyzja o zamknięciu serwisu została przyspieszona m.in. po ostatnim wycieku danych, który mógł dotyczyć nawet pół miliona użytkowników.

"Usługa Google+ nie jest już dostępna na kontach użytkowników indywidualnych (osobistych) ani na kontach marek" - czytamy w komunikacie, który wyświetla się po próbie logowania do serwisu. Platforma zakończyła swój żywot 2 kwietnia.

Nadal możesz zapisać materiały z Google+

Google+ miał być odpowiedzią giganta na działania konkurencji - głównie Facebooka. Serwis nigdy nie cieszył się jednak autentycznym zainteresowaniem użytkowników. Wielu internautów miało konto G+ tylko dlatego, że - przez pewien czas - bez niego nie można było używać Konta Google czy dodawać komentarzy na YouTube.

Mimo oficjalnego zamknięcia Google+ nadal można pobrać niektóre swoje dane (np. zdjęcia, wpisy) z serwisu. Warto zrobić jak najszybciej, Google nie podaje konkretnych informacji, jak długo będzie to możliwe. Pomocne wskazówki do pobierania materiałów z zamkniętego serwisu znajdują się na specjalnie przygotowanej stronie support.google.com.

Poczta Gmail, Zdjęcia Google czy Dysk Google (powiązane wcześniej z Google+) działają bez zmian.

Wyciek danych

Firma poinformowała o zamknięciu serwisu Google+ w październiku 2018 roku. Przedstawiciele wyjaśnili wtedy, że portal nie był "szeroko stosowany przez konsumentów i przedsiębiorstwa".

Amerykańskie media donosiły też, że na decyzję miało wpływ wykrycie luki, która naraziła na niebezpieczeństwo około 500 tys. kont. Błąd miał pozwalać twórcom aplikacji docierać do danych użytkowników, których profile nie miały statusu publicznych.

Nie był to pierwszy nieudany pomysł Googla. Lista zamkniętych serwisów i aplikacji jest dość długa.

Przedstawiciele wyjaśniają, że portal nie był "szeroko stosowany przez konsumentów i przedsiębiorstwa". (http://www.tvn24.pl)

Google+ pożegnali internauci. "Spoczywaj w pokoju", "Wypijmy jednego za Google+" "Na razie, i tak ledwo cię używaliśmy" - piszą użytkownicy mediów społecznościowych, publikując memy z nagrobkami i logiem serwisu.

Czytaj też: Niemal 1,5 miliarda euro kary dla Google. Gigant odpowiada

Autor: mbl//mro / Źródło: google.com, tvn24.pl, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: google.com