TVN24 | Ciekawostki

Biografia księcia Filipa, współczesne obozy koncentracyjne, sieć pedofila. Nowości w TVN24 GO

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl//mro
Źródło:
tvn24.pl
 Rozmowa z reżyserem filmu "Francesco"
Rozmowa z reżyserem filmu "Francesco"TVN24
wideo 2/5
TVN24 Rozmowa z reżyserem filmu "Francesco"

TVN24 GO poleca w kwietniu nowe filmy dokumentalne. W bibliotece znajdziemy opowieść o pontyfikacie papieża Franciszka, biografię zmarłego niedawno księcia Filipa, dokument o prześladowanych w Chinach Ujgurach. Pedofilia, broń nuklearna, tajemnicze Biuro 39 - to z kolei tematy nadchodzących premier.

TVN24 GO to platforma newsowa wideo, gdzie kanały TVN24 i TVN24 BiS dostępne są na żywo na ekranie komputera, telewizora i smartfona – z możliwością przeglądania do siedmiu dni wstecz. TVN24 GO to także biblioteka pełnych odcinków programów informacyjnych i publicystycznych oraz miejsce, gdzie można obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne.

W kwietniu szczególnie polecamy:

"Filip. Król bez korony"

"Filip. Król bez korony" to film biograficzny o księciu Filipie, który zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Mąż Elżbiety II był bohaterem wojennym i charakternym greckim księciem. Ślub z księżniczką Elżbietą zmienił jego życie na zawsze. Zrezygnował z kariery w marynarce, a nawet ze swojego nazwiska - Mountbatten, by stanąć u boku żony. Po koronacji Elżbiety rola jego sprowadzała się wspierania brytyjskiej królowej. Rolę tę pełnił przez 70 lat.

Dlaczego wybrał życie w cieniu monarchini? Jak mężczyzna wolny, butny i niezależny znosił dworskie wymagania? O tym właśnie dokument "Filip. Król bez korony". Materiał z biblioteki discovery+ dostępny jest w Polsce tylko w TVN24 GO.

Czytaj też: Książę Harry: mój dziadek był człowiekiem służby, honoru i o wielkim poczuciu humoru

"Francesco"

W TVN24 GO dostępny jest też głośny dokument "Francesco", przedstawiający papieża Franciszka i jego podejście do największych zagadnień i problemów XXI wieku. Autorem dokumentu jest nominowany do Oscara reżyser i producent Evgeny Afineevsky.

- Krzyk Ziemi i płacz ubogich nie mogą dalej trwać - mówi papież na początku rozmowy. - Tragiczna pandemia koronawirusa pokazała, że zaniedbaliśmy Ziemię - nasz dom i ogród - dodaje. Ważną kwestią dla Franciszka jest temat migrantów. - Każdego dnia tysiące osób chwyta, co może, i rusza w nieznane. Wygnała ich wojna, zmiany klimatu, katastrofy naturalne, nieopanowana przestępczość - mówi. Dokument porusza też kwestie wykorzystywanie seksualnego, kobiet, LGBTQ. Jednym z bohaterów jest Juan Carlos Cruz - ofiara i działacz na rzecz ofiar wykorzystania seksualnego. Mężczyzna opowiada o spotkaniu z papieżem, który w imieniu Kościoła przeprosił go za doznane krzywdy.

"Groomed. W sieci pedofila"

W TVN24 GO dostępny jest już dokument "Groomed. W sieci pedofilia". Autorka filmu Gwen van de Pas opowiada o swoim traumatycznym doświadczeniu - jako dziecko była wykorzystywana seksualnie przez instruktora pływania. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące jej oprawcy, Gwen wraca do swojego rodzinnego miasta. Rozmawia z ekspertami, psychologami, skazanymi przestępcami seksualnymi i pokazuje, jak pedofil "zapuszcza sieć" na ofiarę - od wybrania celu, przejścia do przyjaźni, a następnie molestowania.

Jak pokazują statystyki, jedna na 10 osób padła ofiarą molestowania seksualnego. 80 procent ofiar zna swojego oprawcę. Prawie w 100 procentach spraw napastnik stosuje metodę zwaną "groomingiem". Słowo oznacza przygotowanie, zachęcenie dziecka do spotkania w zamiarze popełnienia przestępstwa o charakterze seksualnym. "W sieci pedofila" pokazuje, jak rozpoznać grooming i jak go powstrzymać.

Gwen van de Pas była w dzieciństwie wykorzystywana seksualnie przez instruktora pływaniaTVN24
TVN24

Czytaj też: "Nie, kochanie. Nie wstydź się". Chciał zobaczyć jej piersi i nie tylko

"W uścisku Chin"

Dokument "W uścisku Chin" opowiada o sytuacji Ujgurów w Chinach. Ponad milion Ujgurów i innych muzułmanów zostało zamkniętych w obozach internowania, nazywanych przez władze chińskie centrami edukacyjnymi. Jak twierdzą eksperci - to największe masowe uwięzienie grupy etnicznej od czasów II wojny światowej. Media donoszą o przymusowej pracy, gwałtach, torturach, przymusowych aborcjach i sterylizacjach.

Poza obozami, w autonomicznym regionie Sinciang, testuje się nowoczesne narzędzia kontroli. Według władz mają one służyć przeciwdziałaniu terroryzmowi. Jak działa inwigilacja, wspomagana przez sztuczną inteligencję, pokazał z ukrytej kamery zakonspirowany reporter. - W oczach chińskich władz Ujgurzy nie są ludźmi. Traktuje się ich jak szczury doświadczalne - mówi jeden z bohaterów dokumentalnego filmu "W uścisku Chin".

"Atak zabójczych szerszeni" i inne kwietniowe premiery

W tym miesiącu będziemy mogli poznać też historię ekipy pszczelarzy i naukowców, którzy odkryli w stanie Waszyngton gniazdo szerszeni azjatyckich, nazywanych też szerszeniami mordercami. Dokument  "Atak zabójczych szerszeni" stworzył Michael Paul Stephenson. Dokumentalista w czasie prac nad filmem przeniósł się wraz z rodziną do miasta Bellingham w stanie Washington z oddalonego o ponad 2 tysiące kilometrów Los Angeles.

Kolejna propozycja TVN24 GO w kwietniu to "GameStop: Amatorzy kontra Wall Street". Narratorem dokumentu jest prawdziwy Jordan Belfort. To na podstawie jego historii powstał film z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Belfort opowie, jak doszło do spektakularnego wzrostu wartości firmy GameStop. Do nieoczekiwanego zwrotu akcji na giełdzie, za pomocą mediów społecznościowych, doprowadzili młodzi lubiący ryzyko inwestorzy.

Ostatnia premiera dokumentalna to próba odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że Koreę Północną, która jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, stać na produkcję broni nuklearnej. Wszystko wydaje się możliwe dzięki organizacji nazywanej Biuro 39. Tej jednostce zarzuca się między innymi handel ludźmi, przemyt broni i narkotyków, oszustwa ubezpieczeniowe. Tajemnice finansowe Kim Dzong Una zgłębia dokument "Biuro 39 - dewizowa skarbonka Kima"

Gdzie oglądać TVN24 GO?

Z TVN24 GO można korzystać na komputerze - w przeglądarce internetowej pod adresem tvn24.pl/go, na urządzeniach mobilnych za pomocą aplikacji na iOS i Android oraz na telewizorach dzięki funkcji smart TV. Cena pakietu to 10 zł miesięcznie lub 100 zł za rok dostępu.

Przeczytaj więcej o aplikacji TVN24 GO >>

Autor:mbl//mro

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości