Ciekawostki

Azjatyckie dzieci, fałszywy uchodźca, pusty Paryż. Internetowe kłamstwa 2015 roku

Ciekawostki

Nepalskie dzieci, uchodźca na Instagramie, pusty Paryż. Internetowe oszustwa 2015 roku
Na-Son Nguyen, SMK Yadav, Abdou Diouf, Peter Goodchild, Eagels Of Death Metal, Madhav Regmi, Sadiq Khan | Twitter, Facebook, InstagramSieć pełna jest fałszywych informacji

Internet jest ogromnym źródłem informacji, jednak należy pamiętać, że nie zawsze to co udostępniamy lub widzimy w sieci jest prawdziwe. Jakie były najbardziej spektakularne oszustwa w globalnej sieci w kończącym się roku?

Dzieci po trzęsieniu ziemi w Nepalu

25 kwietnia 2015 w Nepalu doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Po tragedii w sieci pojawiało się wiele zdjęć i nagrań wideo. Najczęściej udostępniana była fotografia pokazująca dwójkę małych dzieci, które według internautów były rodzeństwem.

Jak się jednak okazało, zdjęcie zostało zrobione przez fotografa w jednej z wietnamskich wiosek w 2007 roku, a nie w Nepalu. - To było najprawdopodobniej moje najczęściej udostępniane zdjęcie, ale niestety w złym kontekście - wyjaśnia fotograf Na Son Nguyen.

This is my photo about two Vietnamese Hmong ethnic children taken in 2007 in Ha Giang province, it's not about Nepal pic.twitter.com/yq04TsH6CF— Na-Son Nguyen (@nasonnguyen) maj 2, 2015

Basen po trzęsieniu ziemi

Również podczas trzęsienia ziemi w Nepalu miało być zarejestrowane nagranie pokazujące hotelowy basen w Katmandu. Wideo było pokazywane w wielu międzynarodowych mediach. Okazało się, że był to stary film, zarejestrowany najprawdopodobniej w 2010 roku podczas trzęsienia ziemi w Meksyku.

Please see video footage of the earthquake captured in the camera in a Kathmandu hotel focused on the swimming pool pic.twitter.com/QUk8G61OXa— SMK Yadav (@muthuK18) kwiecień 26, 2015

Droga uchodźcy na Instagramie

Abdou Diouf na swoim profilu na Instagramie umieszczał zdjęcia ze swojej podróży do Europy. Mężczyzna pokazywał, jak z Senegalu chciał dostać się do bezpiecznej Hiszpanii. Przez pewien czas profil był hitem. Pisały o nim największe światowe media.

Internauci zaczęli się zastanawiać nad autentycznością profilu, ponieważ były tam używane dość nietypowe jak na tę sytuację hasztagi, na przykład #InstaLovers i #RichKidsofInstagram.

Wyszło na jaw, że profil powstał tylko i wyłącznie w celu promowania pewnego festiwalu fotograficznego w Hiszpanii.

Był terrorystą, jest uchodźcą?

Jeden z użytkowników Facebooka Peter Lee Goodchild udostępnił zbitkę dwóch zdjęć, na których widać podobnych mężczyzn. Jak twierdził, była to ta sama osoba. Pierwsze zdjęcie miało być zrobione w lipcu 2014 roku. Widać na nim mężczyznę, który ma na sobie kamizelkę kuloodporną i w dłoni trzyma broń. Drugie zdjęcie przedstawia osobę z plecakiem, która według opisu zdjęcia znajdowała się na granicy macedońskiej. "Pamiętacie tego faceta? Udostępniony w zdjęciach ISIS w zeszłym roku - teraz jest 'uchodźcą'" - czytamy w poście.

Zdjęcie na Facebooku zostało udostępnione 70 tys. razy, oprócz tego było bardzo często publikowane na Twitterze.

Mężczyzna ze zdjęcia został zidentyfikowany jako Laith al-Saleh, były komendant Wolnej Armii Syryjskiej, formacji umiarkowanych rebeliantów sprzeciwiających się syryjskiemu prezydentowi Basharowi al-Assadowi. Opuścił Syrię i przedostał się do Macedonii w sierpniu 2015 roku.

Peter Lee Goodchild przeprosił za swoją pomyłkę. - Skopiowałem to zdjęcie w dobrej wierze. Mogę tylko przeprosić za szkody jakie spowodowałem - tłumaczył autor postu.

Laith Al Saleh he fougth against syrians and killed people &get now asylum in germany,futur terroriste welcome in EU pic.twitter.com/hErR8wgq9O— estrella solidaria (@estrellasolida1) wrzesień 9, 2015

Koncert Eagles of Death Metal w Paryżu tuż przed zamachem

W serii ataków w Paryżu w listopadzie zginęło 129 osób. Terroryści zaatakowali w sześciu miejscach, między innymi w sali koncertowej Bataclan, gdzie wtedy odbywał się koncert Eagles of Death Metal.

Sieć obiegło zdjęcie, które miało być wykonane tuż przed atakiem na Bataclan. Widać na nim zespół w trakcie koncertu i pełną salę publiczności.

Fotografia została udostępniona na profilu zespołu na Facebooku w dniu zamachu, jednak była zrobiona podczas wcześniejszego koncertu w Dublinie.

This view never, ever, ever, ever gets old.Taken Monday night at Dublin\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s Olympia Theatre by our very own Julian Dorio.

Posted by Eagles Of Death Metal on 12 listopada 2015

Puste ulice Paryża

Popularność w sieci zyskało też zdjęcie pustych ulic Paryża. Miało być zrobione po ataku bombowym. Okazało się, że żadnego zamachu nie było. Fotografia została stworzona w ramach projektu Silent World, który przy użyciu fotograficznych trików pokazuje jak świat mógłby wyglądać podczas końca świata.

Widely retweeted fake image of empty streets of Paris in the aftermath of the gun and suicide bomb attacks. pic.twitter.com/ZGJsBZLTMH— लठेब्रोब्राह्मण (@MadhavRegmi) grudzień 27, 2015

#YouAintNoMuslimBruv

W grudniu w londyńskim metrze doszło do ataku nożownika. Według mediów mężczyzna miał krzyczeć "to za Syrię". Na jednym z nagrań pokazujących zatrzymanie zamachowca słychać w tle słowa "you ain't no Muslim, bruv" (ang. nie jesteś muzułmaninem, brachu). Te słowa zdobyły natychmiastową popularność w mediach społecznościowych. Początkowo londyńczycy, następnie muzułmanie z całego świata zaczęli używać hasztagu #YouAintNoMuslimBruv. Chcieli przez to pokazać swoją pogardę dla zamachowca.

Jednym z najczęściej podawanych dalej zdjęć z tym hasztagiem była fotografia tablicy informacyjnej z londyńskiego metra. Widać na niej napis "londyńskie metro mówi. #YouAintNoMuslimBruv". Zdjęcie jednak było fałszywe. Napis został stworzony najprawdopodobniej w aplikacji mobilnej.

To defeat extremism we must directly challenge their poisonous ideology #YouAintNoMuslimBruv https://t.co/MTtZ4XjjoS pic.twitter.com/YK9dcrMCu0— Sadiq Khan MP (@SadiqKhan) grudzień 6, 2015

Autor: kry//gak / Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter, Instagram, Facebook

Pozostałe wiadomości