Ciekawostki

Facebook pomoże w szukaniu zaginionych dzieci

Ciekawostki

ShutterstockFacebook w USA współpracuje z AMBER Alert

Portal społecznościowy Facebook wprowadził do swoich usług tzw. AMBER Alert. Ma on pomóc w szukaniu zaginionych dzieci. Mogą korzystać z niego mieszkańcy USA.

We wtorek serwis Facebook uruchomił nową funkcjonalność, dostępną dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Usługa nosi nazwę AMBER Alert i jej zadaniem jest zwiększenie szans na odnalezienie zaginionych lub porwanych dzieci.

Wpisy na Facebooku wszystkimi kanałami

W momencie zaginięcia lub porwania dziecka rodzic jak najszybciej informuje odpowiednie służby. Te po zebraniu niezbędnych informacji przekazują je do administratora serwisu, który tworzy powiadomienie. Wprowadza do niego czas, miejsce i okoliczności zaginięcia dziecka. Dodatkowo wiadomość uzupełnia o zdjęcie poszukiwanego. Tak przygotowany alarm zostaje wprowadzony do serwisu Facebook, który na podstawie lokalizacji wysyła go do osób znajdujących się w okolicy, w której doszło do zaginięcia. Informacje docierają też do tych użytkowników, którzy w chwili zaginięcia "zameldowali się" w najbliższej okolicy.

Wpisy wyświetlają się zarówno w aplikacji Facebooka na telefonie komórkowym jak i na ekranie komputera. Użytkownik, który otrzymuje powiadomienie, może dodać wpis, poprosić o więcej informacji i udostępnić alarm.

Osoby, które korzystają z serwisu Facebook, nie muszą specjalnie rejestrować się, by móc korzystać z AMBER Alert. Jest to usługa dostępna dla wszystkich użytkowników, z której nie można zrezygnować. Nie oznacza to jednak, że tablica internauty będzie wypełniona powiadomieniami z systemu. Jak zapewnia Emily Vacher, szefowa działu globalnego bezpieczeństwa w firmie Facebook, użytkownik będzie otrzymywał zazwyczaj jeden lub dwa alarmy rocznie.

Pierwsze 24 godziny są najważniejsze

Śledczy podkreślają, że szybka informacja o zaginionych jest szczególnie ważna w ciągu pierwszych 24 godzin. Wtedy najwięcej osób może zwrócić uwagę na istotne szczegóły, które - przekazane policji - zwiększają szansę na odnalezienie zaginionej osoby.

- Gdy znika dziecko, najważniejszą rzeczą jest dostarczenie konkretnych i poprawnych informacji do odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie. Jeśli otrzymasz powiadomienie od AMBER Alert to znaczy, że naprawdę możesz pomóc - zapewniła w rozmowie z USA Today Emily Vacher.

Zasady wprowadzenia i działania systemu informowania AMBER Alert w serwisie Facebook zostały ustalone przy współpracy z National Center for Missing & Exploited Children (NCMEC) - Krajowym Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych.

Poprzednie próby

Serwis od stycznia 2011 roku miał w swoich opcjach możliwość odbierania powiadomień z AMBER Alert w kilku prowincjach w Australii. System wprowadzony w USA zawiera kilka poprawek i zmian w użytkowaniu.

Powiadomienia z systemu AMBER Alert są dostępne dla użytkowników serwisu Facebook w USAfacebook

Do powstania AMBER Alert doszło w 1996 roku z inicjatywy mieszkańców Arlington w Teksasie. Stało się to, gdy w miasteczku została porwana i brutalnie zamordowana 9-letnia Amber Hagerman.

Autor: kl/kka / Źródło: Mashable, Time

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości