"Jeszcze będzie pięknie". Ratownicy medyczni obchodzą swoje święto

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl
Źródło:
Instagram, Twitter
Ratownicy medyczni składają życzenia na Instagramie
wideo 2/4
Ratownicy medyczni składają życzenia na Instagramie

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Pustego podjazdu przed szpitalem, godnej płacy, jak najmniej jazdy w kombinezonie do pacjentów z koronawirusem - tego między innymi życzą sobie ratownicy medyczni w mediach społecznościowych. Podziękowania zamieściło też Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Sejmu.

Ratownicy medyczni publikują dziś posty i zdjęcia z hashtagami #dzieńratownictwamedycznego czy #ratownictwomedyczne. Na fotografiach często występują w maseczkach i kombinezonach ochronnych. "W tym wyjątkowo trudnym czasie nasza praca ma szczególny wymiar. Z tej okazji wszystkim koleżankom i kolegom systemu życzę bezpiecznych wyjazdów, wytrwałości oraz wiary w lepsze jutro" - czytamy na Instagramie w jednym z postów.

View this post on Instagram

13 października - Dzień Ratownictwa Medycznego 🚑 W tym dniu chciałabym życzyć wszystkim koleżankom i kolegom spokojnego dyżuru. No i zdrowia! Kochani! Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak często można spotkać się z agresją (nie tylko słowną) w stosunku do ratowników. Siedzę w ratownictwie 7 lat. Nie chcę mi się już liczyć, ile to razy w ciągu tego czasu pacjent poleciał mi, tak po prostu, wiązanką taką, że aż byłam w szoku, że można w tak szybkim tempie tyle brzydkich słów wypowiedzieć. Ile to razy wyskoczono do mnie z pięściami czy nawet z nożem... Mi się nigdy nic nie stało, choć niektórzy moi koledzy nie mieli tyle szczęścia. Aa nie, przepraszam. Raz zostałam zaatakowana i uderzona przez starszą panią w kościele, kiedy chciałam pomóc kobiecie, która zemdlała... Bo ona nie zemdlała, tylko wstąpił w nią Duch Święty... Sama nie jestem zbytnio wierząca, ale szanuję wszelką wiarę, natomiast nie szanuję takiego zachowania... Nie pisze tego po to, żeby się pożalić, ponieważ zdaję sobie sprawę, że w każdym zawodzie łatwo nie jest i można trafić na takie lub podobne kwiatki. Dlaczego? Bo mam wrażenie, że jesteśmy coraz bardziej pretensjonalni, drażliwi, nerwowi... Że coraz więcej w nas agresji, a coraz mniej ludzkiej życzliwości. Że coraz rzadziej na ulicy słychać takie po prostu "Dzień dobry", a coraz częściej obelgi... Że w tym dziwnym pędzie, w pogoni za wszelkimi luksusami i za tym, co sąsiad ma, a my nie, zagubiliśmy radość z życia. Że staramy się dorównywać, a nawet i przewyższać. Nie chcemy być "inni", bo coraz mniej w nas akceptacji... Mam nadzieję, że to wszystko, to faktycznie tylko moje wrażenie... #ratownictwomedyczne #ratownictwo #ratownik #ratowniczka #dzieńratownictwamedycznego #paramedicgirl #paramedic #paramedicpoland #emergency #praca #work #job #loveit #pasja

A post shared by Klaudia Marchewka (@ja_marchwia) on

"W tym roku jest inaczej niż zwykle"

W postach można znaleźć wiele życzeń nawiązujących do pandemii COVID-19 i aktualnej sytuacji w służbie zdrowia.

"Wszystkim kolegom po fachu z karetek życzę tyle samo zjazdów do bazy, co wyjazdów z niej, jak najmniej jazdy w kombinezonie do COVID-19, a kolegom z SOR jak najwięcej wolnych łóżek i pustego podjazdu przed szpitalem" - pisze jeden z ratowników medycznych. Ratownicy życzą też sobie "cierpliwości do systemu ochrony zdrowia", "godnego wynagrodzenia" i "mało roszczeniowych pacjentów".

"W tym roku jest inaczej niż zwykle, pandemia wszystkim nam pokazuje miejsce w szeregu, wszystkim daje w kość i wszyscy mamy jej już serdecznie dosyć, dlatego życzę sobie i Wam żeby ten syf skończył się tak szybko jak to możliwe" - pisze na Instagramie ratownik Arkadiusz Wydro.

W tym ciężkim czasie ratownicy życzą sobie nawzajem zdrowia, cierpliwości, wytrwałości i pasji i satysfakcji z pracy. "Jeszcze będzie pięknie" - podsumowuje ratowniczka medyczna. Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego złożyła też m. in. Kancelaria Sejmu i Ministerstwo Zdrowia.

Autor:mbl

Źródło: Instagram, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: @mow.mi.siostro/Instagram, @agemaker_/Instagram, @ja_marchwia/Instagram

Tagi:
Raporty: