Piosenka z "Zimnej wojny" doceniona przez lidera Coldplay

TVN24

Zwiastun filmu "Zimna wojna" w reż. Pawła PawlikowskiegoKino Świat
wideo 2/7

Wokalista zespołu Coldplay Chris Martin zamieścił w mediach społecznościowych listę ulubionych piosenek, których ostatnio słucha. Na drugim miejscu znalazł się utwór "Dwa serduszka" zespołu Mazowsze! Piosenka zyskała drugie życie po tym, jak w nominowanej do Oscara "Zimnej wojnie" wykonała ją aktorka Joanna Kulig.

"Dwa serduszka" to utwór o nieszczęśliwej miłości wykonywany przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze". Piosenka zyskała drugie życie po tym, jak w nominowanej do Oscara "Zimnej wojnie" zaśpiewała go Joanna Kulig.

Chris Martin i jego piosenki

Ludowy utwór docenił wokalista zespołu Coldplay - Chris Martin.

"Cześć wszystkim. Mam nadzieję, że u Was wszystko okej, a nawet lepiej niż okej. A to muzyka, którą w tym momencie uwielbiam" - napisał Chris Martin w poście, który został udostępniony na profilu Coldplay na Istagramie oraz Twitterze. Wśród zaledwie czterech piosenek zamieszczonych przez wokalistę - na drugim miejscu znalazły się "Dwa serduszka".

Na Instagramie post brytyjskiego zespołu polubiło 300 tysięcy osób, a na Twitterze 17 tysięcy. Za wyróżnienie podziękowała też Joanna Kulig: opublikowała zdjęcie Coldplay na swoim Insta Story.

Inne utwory, które polecił brytyjski muzyk, to "Tal Uno" popowego zespołu Barrie, "A New Beginning" Johna Williamsa z filmu "Raport mniejszości" oraz "Bâtard" belgijskiego piosenkarza i producenta muzycznego Stromae.

Miłość z muzyką ludową w tle

"Zimna wojna" wyreżyserowana przez Pawła Pawlikowskiego to historia romantycznej miłości, rozgrywająca się w latach 50. i 60. XX wieku.

Wiktor (Tomasz Kot) poznaje Zulę (Joanna Kulig) w czasie przesłuchań do nowo powstającego zespołu ludowego Mazurek. Grupa ma być wizytówką kulturalną PRL-u. Wiktor angażuje Zulę do zespołu. Nie ukrywa swoich intencji - ma zamiar ją uwieść. Między bohaterami rodzi się płomienny romans.

Tłem wielkiej historii miłosnej jest wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, stanowiąca połączenie polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku.

Zachwyt i nagrody

Film Pawlikowskiego został doceniony na polskich i międzynarodowych festiwalach - oprócz trzech nominacji do Oscara, otrzymał m. in. Złotą Palmę za reżyserię w Cannes i cztery Złote Lwy.

Także sama Joanna Kulig zyskała międzynarodową sławę. Aktora znalazła się na okładce październikowego wydania francuskiego magazynu "Elle".

Polską aktorką zachwyciła się też m. in. gwiazda Hollywood - Juliane Moore. Po festiwalu w Cannes Amerykanka opublikowała na Instagramie zdjęcie Kulig obok Penélope Cruz, gratulując obydwu aktorkom pięknych ról kobiecych.

Autor: mbl//mro / Źródło: Instagram, tvn24.pl