Brexitowy mural Banksy'ego zniknął z Dover

Ciekawostki

Brexitowy mural Banksy'ego zniknął. Zamiast niego jest rusztowanieHan Yan/Xinhua/East News, Facebbok/Lisa Green-Jones
wideo 2/4

Brexitowy mural Banksy'ego zniknął ze ściany kamienicy w Dover w Wielkiej Brytanii. O stracie poinformowali użytkownicy mediów społecznościowych. Nie ma pewności, co stało się z malunkiem artysty.

Mural Banksy'ego przedstawiający flagę Unii Europejskiej, z której robotnik stojący na drabinie zdrapuje jedną z gwiazd, powstał w 2017 roku. Brytyjskie media pierwsze zaczęły nazywać go muralem brexitowym.

Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowym przez Davida Josepha Wrighta, ściana na której wcześniej znajdował się mural, ma kolor biały. Wright w rozmowie z CNN przekazał, że malunek zniknął w niedzielę, 25 sierpnia. Dzień wcześniej przy budynku miały pojawić się rusztowania. Nie wiadomo, czy mural został przeniesiony w bezpieczne miejsce, czy zwyczajnie zniszczony.

W 2017 roku rodzina Goddenów, do której należy budynek, deklarowała chęć sprzedaży lub przeniesienia muralu Banksy'ego.

Czytaj też: Szympansy w parlamencie. Obraz Banksy'ego wraca jako komentarz do brexitu

"Absolutna tragedia"

Mural zdążył się wpisać w krajobraz angielskiego miasta, stał się też atrakcją turystyczną Dover. Stratę komentują internauci, wśród których panuje przekonanie, że dzieło zostało zamalowane.

"Kulturowy wandalizm w najgorszym wydaniu" - napisał jeden z internautów. "Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego zniszczono to dzieło. To absolutna tragedia" - komentuje użytkowniczka Facebooka.

ZOBACZ TEŻ > Dzieło Banksy'ego sprzedane za "sześciocyfrową sumę"

Autor: mbl//mro / Źródło: CNN, Facebook, Twitter