Ruszyło głosowanie na człowieka roku magazynu "Time". Wskazano 60 kandydatów

Autor:
wac//mm
Źródło:
Time, tvn24.pl
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkęTVN24
wideo 2/5
TVN24Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę

Głosowanie na człowieka roku 2022 amerykańskiego magazynu "Time" zostało oficjalnie rozpoczęte. Głosujący mogą wybierać spośród 60 kandydatów z całego świata. Po pierwszych dwóch dniach najwięcej głosów zdobyli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, piosenkarka Taylor Swift oraz kobiety protestujące w Iranie. Ostatecznego wyboru tradycyjnie dokona na koniec roku redakcja magazynu.

Redakcja tygodnika "Time" w niedzielę 27 listopada ogłosiła, że głosowanie na człowieka roku 2022 jest oficjalnie otwarte. Czytelnicy mogą oddawać głosy na stronie internetowej - pod zdjęciem każdego z kandydatów wybranego przez redakcję umieszczono pytanie, czy dana osoba powinna otrzymać tytuł człowieka roku. Głosujący mają do wyboru opcje "tak" lub "nie" i mogą zaznaczyć "tak" przy dowolnej liczbie osób. Po zaznaczeniu wybranej opcji ukazują się dotychczasowe wyniki - ile procent osób zagłosowało przy danej osobie na "tak", a ile na "nie".

Głosowanie ma charakter niewiążący - ostateczny wybór człowieka roku należeć będzie do dziennikarzy magazynu. Werdykt ogłoszą oni w grudniu, a wizerunek laureata zgodnie z tradycją pojawi się na okładce jednego z wydań tygodnika.

Człowiek roku 2022

Redakcja "Time" wstępnie wybrała w sumie 60 osób, na które można oddawać głosy. W zestawieniu znalazły się postaci ze świata polityki, m.in. Joe Biden, Xi Jinping, Giorgia Meloni, Narendra Modi, Nancy Pelosi, Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Władimir Putin, kultury: m.in. Lizzo, Beyonce, Harry Styles, Taylor Swift, sportu: m.in. Serena Williams, Roger Federer, Brittney Griner, biznesu: Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Sou Chew, Tim Cook, a także aktywiści: m.in. Greta Thunberg oraz kobiety protestujące w Iranie.

Po dwóch pełnych dniach największe poparcie w internetowym głosowaniu uzyskał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - 24 proc. głosujących uznało, że zasłużył on na tytuł człowieka roku 2022. Za nim plasują się kobiety protestujące w Iranie z 16 proc. poparcia oraz piosenkarka Taylor Swift z 10 proc. poparcia.

Taylor Swift Getty Images

Zdecydowana większość osób nie otrzymała dotąd poparcia większego niż 5-procentowe. 6 proc. głosujących uważa, że na tytuł ten zasłużył prezydent USA Joe Biden, 3 proc. wybrało opcję "tak" przy kandydaturach prezydenta Rosji Władimira Putina oraz byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Głosować można również na nowego króla Wielkiej Brytanii - Karola III. Jak dotąd człowiekiem roku w internetowym głosowaniu wskazało go 2 proc. osób. Królowa Elżbieta II, matka obecnego monarchy, otrzymała ten tytuł w 1952 roku gdy wstąpiła na tron.

Elon Musk człowiekiem roku

W zestawieniu nie zabrakło postaci, które magazyn "Time" wyróżniał już w poprzednich latach. Elon Musk otrzymał tytuł w 2021 roku, Greta Thunberg w 2019, papież Franciszek w 2013, Mark Zuckerberg w 2010, Władimir Putin w 2007, a Jeff Bezos w 1999. Joe Biden został wyróżniony w 2020 roku - wspólnie z wiceprezydent Kamalą Harris.

Tytuł człowieka roku magazynu "Time" jest nadawany przez jego redaktorów z końcem każdego roku kalendarzowego od 1927 roku. Tytuł ten ma wskazywać szczególny w danym roku wpływ wybranej osoby lub osób na wydarzenia na świecie - jak podkreśla tygodnik, wpływ "dobry, lub zły".

ZOBACZ TEŻ: Zełenski: na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 milionów dolarów

Autor:wac//mm

Źródło: Time, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / president.gov.ua

Pozostałe wiadomości