Ciekawostki

Chcesz być chudy, jedz tłusto

Ciekawostki

Aktualizacja:
sxc.huOdżywiać się tłusto - to przepis na odchudzanie?

Dieta niskowęglowodanowa jest skuteczniejsza nawet od diety śródziemnomorskiej i diety niskokalorycznej - mówią nowe badania. Czy oznacza to, że dr Atkins miał rację? Potwierdza to raport opublikowany przez "The New England Journal of Medicine".

Jeść dużo, tłusto, byle nie słodko. Brzmi jak marzenia obżartucha? Nie, to przepis z 1972 roku autorstwa doktora Atkinsa na odchudzanie. I według naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Izraelu - bardzo skuteczny.

Dużo tłuszczu

Dieta niskowęglowodanowa (do której należy też dieta Atkinsa) zakłada spożywanie węglowodanów w minimalnych ilościach, nie większych jednak niż 100 gramów na dobę. Jest za to bardzo tłusta, gdyż opiera się przede wszystkim na wysokotłuszczowych produktach i małej ilości owoców i warzyw. Dieta ta, uważana za niebezpieczną dla zdrowia przez środowisko medyczne, okazuje się jednak bardzo skuteczna.

Badania zdecydowanie naukowe

Naukowcy, którzy opublikowali wynik swoich badań w The New England Journal of Medicine, przebadali postępy w odchudzaniu 322 otyłych osób, pracujących w Nukleranym Centrum Badawczym w Izraelu. Przypisali im losowo trzy typy diet - niskowęglowodanową, niskotłuszczową i śródziemnomorską. Jak się okazało, pierwsza dieta jest najskuteczniejsza. W czasie badań odchudzający się stracili na niej średnio 4,5 kg. Podobny wynik osiągnęli stosujący dietę śródziemnomorską. Osoby na niskotłuszczowej diecie straciły zaledwie około 2,5 kg.

Nie ma diety dla każdego

Kierująca zespołem badawczym dr Iris Shai podkreśla, że nie ma diety idealnej dla każdego. Ma jednak nadzieję, że wyniki jej badań zmienią złą opinię na temat diety niskowęglowodanowej na świecie. - Wierzymy, że nasze studium otworzy środowisko medyczne na diety niskowęglowodanowe i śródziemnomorskie. Są one bowiem bezpieczne, gdy przepisuje się je zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjentów.

Niezależnie od wyników badań należy jednak pamiętać, że zawsze podejmując się zadania zrzucenia kilku kilogramów przez zaostrzenie czy zmianę diety, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Sky News

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości