Ciekawostki

"Byłam ptakiem w złotej klatce, teraz jestem wolna"

Ciekawostki

Aktualizacja:
RizzoliCarine Roitfeld na jednej ze stron swojego albumu, który jest retrospektywą jej kariery

Carine Roitfeld, była naczelna "Vogue Paris" i jedna z najbardziej wpływowych kobiet w świecie mody, wydaj album. "Irreverent" ("Bez szacunku") ukaże się na rynku 18 października, ale już teraz pokazano próbki tej z jednej z najbardziej oczekiwanych w świecie mody pozycji tego roku.

Album kosztuje 100 dolarów (fot. Rizzoli) 

Wszyscy liczyli na to, że jedna z najbardziej wpływowych kobiet w świecie mody, która pracuje w branży od 30 lat, zdradzi tajemnice i smaczki. Autorka słynie bowiem z ciętego języka i braku szacunku dla autorytetów, ale skandalu nie będzie. Na ok. 400 stronach albumu są głównie zdjęcia z sesji mody, które Roitfeld opublikowała w trakcie swojej kariery stylistki w 250 magazynach na świecie.

"Album nieco zaskakuje. To wgląd w przeszłość, a nie opowieść o przyszłości" – tak "Daily Telegraph” ocenia publikację, która jest jedną z najbardziej wyczekiwanych książek roku.

Od momentu, gdy Carine Roitfeld ogłosiła, że pracuje nad "Irreverent", zainteresowanie nią okazało się tak duże, że wprowadzono zapisy na zakup albumu.

Jedna zakrwawiona, druga naga

Choć przez osiem miesięcy, od kiedy Roitfeld odeszła ze stanowiska redaktor naczelnej "Vogue Paris" po 10 latach pracy na stanowisku, zrealizowała kilka głośnych projektów, w albumie ich nie znajdziemy. Wśród zdjęć są za to najbardziej znane sesje, które powstały wcześniej, a które Roitfeld współtworzyła z najlepszymi fotografami świata: m.in. Mario Testino ("Z nim stworzyłam najlepszy zawodowy duet w życiu"), Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadinem, Terrym Richardsonem i Mertem Alasem & Marcusem Piggottem.

Jedna z najgłośniejszych sesji, którą Roitfeld stworzyła z Mario Testino dla "The Face" (fot. Rizzoli) 

Wiele z tych prowokacyjnych zdjęć stało się ikonami fotografii, np. zakrwawiona Eva Herzigova z nożem, naga Lara Stone, pierwsze zdjęcia modelki z nadwagą Crystal Renn, czy sesja z modelką udającą największą konkurentkę Carine, naczelną amerykańskiego "Vogue'a", Annę Wintour.

Do tego jest dużo fotografii z prywatnego życia autorki albumu: z czasów, gdy stawiała pierwsze kroki jako modelka, a także intymne chwile jej rodziny.

Sesja dla "Vogue Paris" z Crystal Renn (fot. Rizzoli) 

- Książka dedykowana jest mojemu mężowi, który rzucił palenie siedem miesięcy temu. Kiedy zdecydował się to zrobić, powiedziałam: "Mój Boże, szkoda, że nie próbowałam mu pomóc, aby zatrzymać nałóg wcześniej". Teraz postanowiłam, że nigdy nie będę używać papierosa w żadnej następnej sesji. Przebaczcie mi te wszystkie papierosy, które palą modelki na moich zdjęciach – powiedziała w rozmowie z Vogue.com.

100 dolarów za życie i karierę

Modelkę Snejanę Onopkę Carine wystylizowała na Annę Wintour, swoją największą rywalkę. Po publikacji pogratulowano jej ironii (fot. Rizzoli) 

Wszyscy pytają ją o życie po "Vogue'u", z którego zrobiła biblię mody i jeden z najbardziej liczących się tytułów na rynku. Spekulacje, gdzie będzie pracować, trwają do dziś.

- Każdy mówi, że jestem bardziej zrelaksowana. W momencie opuszczenia dużej firmy po dziesięciu latach byłam bardzo szczęśliwa. Czułam się tam, jak ptak w klatce, nawet jeśli to była złota klatka. Teraz mam wolność, ale wolność ma swoją cenę – powiedziała tylko.

"Irreverent" współtworzyli: Cathy Horyn z "New York Timesa" i Olivier Zahm, naczelny magazynu "Purple Fashion", a dyrektorem artystycznym jest Alex Wiederin.

Książkę, która na rynku ukaże się 18 października, wydało amerykańskie wydawnictwo Rizzoli. Kosztuje 100 dolarów.

am\mtom

Carine w czasach młodości (fot. Rizzoli) 
Pierwsze kroki Roitfeld stawiała jako modelka (fot. Rizzoli) 

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rizzoli

Pozostałe wiadomości