TVN24 | Ciekawostki

Łowickie wzory i rower. Maria Skłodowska-Curie na olbrzymim muralu w sercu Kolumbii

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mmis/kab
Źródło:
Ambasada RP w Kolumbii, tvn24.pl

Ambasada RP w Kolumbii wraz z lokalną artystką Lili Cucą upamiętniła w stolicy kraju Marię Skłodowską-Curie, tworząc mural z jej wizerunkiem na jednym z budynków.

Agnieszka Frydrychowicz-Tekieli, obecna ambasador RP w Kolumbii, od czterech lat chciała upamiętnić w Bogocie polską noblistkę. Pierwszy pomysł zakładał pomnik, jednak ostatecznie wybrano bardziej nowoczesną formę, czyli mural.

- W wielu miejscach na świecie, w tym w Kolumbii, Maria Skłodowska-Curie jest uważana za Francuzkę. Chcieliśmy pokazać, że była Polką - powiedziała nam Małgorzata Szyk z Ambasady RP w Kolumbii.

Na muralu widoczne są dwie sylwetki Marii Skłodowskiej-Curie. - To każdy interpretuje inaczej. Jedni uważają, że powodem jest dwukrotna Nagroda Nobla, inni, że chodzi o dwa kraje, czyli Polskę i Kolumbię lub Polskę i Francję, a niektórzy tłumaczą to dwoma pierwiastkami, które odkryła - dodała Szyk.

Łowickie wzory i rower

Obie Marie na muralu mają suknie w łowickie wzory. - To akcent folklorystyczny, który kojarzy się z Polską. Wielu Kolumbijczyków widząc te kolorowe wycinanki jest zachwyconych - wspomniała.

Na samym dole obrazu nie bez powodu znajduje się rower. Z jednej strony to bardzo popularny środek transportu w Bogocie, z drugiej sama Skłodowska-Curie lubiła jeździć na rowerze.

Autorem dzieła jest kolumbijska artystka Lili Cuca.

Autor:mmis/kab

Źródło: Ambasada RP w Kolumbii, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości