Biały Dom udekorowany na święta: 41 choinek, 10 tysięcy ozdób, 80 tysięcy lampek

Autor:
mbl//az
Źródło:
time.com, whitehouse.gov

Biały Dom jest już gotowy na święta Bożego Narodzenia. Joe i Jill Bidenowie zaprezentowali dekoracje w poniedziałek, 29 listopada. Wiele ozdób amerykańska para prezydencka zadedykowała osobom z pierwszej linii frontu walki z pandemią.

Motywem przewodnim tegorocznych świątecznych dekoracji w Białym Domu jest hasło "Dary Serca". Wystrój 12 pomieszczeń nawiązuje do tematyki związanej m.in. z darem wiary, pokoju, natury, rodziny, służby, z nauką i sztuką.

Motyw przewodni był pomysłem pierwszej damy USA. - Wszyscy jesteśmy równi, łączą nas rzeczy naprawdę ważne. Tak jak ramiona gwiazdy łączą się w jej środku, tak my wszyscy jednoczymy się poprzez nasze serca - mówiła Jill Biden podczas uroczystości otwarcia.

Z tej okazji do Białego Domu zaproszono m.in. uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej Malcolm z Waldorf w stanie Maryland. Jill Biden, która z zawodu jest pedagożką, przeczytała gościom książkę własnego autorstwa pod tytułem "Don't Forget, God Bless Our Troops".

Choinki świąteczne w Białym Domuwhitehouse.gov

Dwa kilometry wstążek, 10 tysięcy ozdób

W dekorowaniu Białego Domu wzięło udział ponad 100 wolontariuszy. Tradycyjnie wolontariusze przyjeżdżali z całych Stanów Zjednoczonych, ale w tym roku było to niemożliwe ze względu na pandemię COVID-19. Zaproszono więc chętnych do pomocy z okolicy.

Wolontariusze pomogli w ustawieniu 41 choinek i ponad 300 świec. Do dekoracji zużyto prawie dwa kilometry wstążek i 10 tysięcy ozdób. Biały Dom oświetliło blisko 80 tysięcy lampek.

Dekoracje powstawały w Białym Domu pod okiem Jill Biden i jej zespołu. Pracę nad nimi rozpoczęto w lipcu.

Wdzięczność osobom walczącym z COVID-19

Wyrazem hołdu dla osób pracujących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem jest makieta wykonana z piernika. Wokół Białego Domu stoją: szpital, straż pożarna, stacja paliw, poczta, sklep spożywczy, szkoła i magazyn.

W ten sposób uhonorowano medyków, nauczycieli, sprzedawców, policjantów, strażaków oraz przedstawicieli i przedstawicielki innych zawodów, którzy pracują z narażeniem zdrowia i życia. Piernikowy Biały Dom waży prawie 160 kilogramów.

Biały Dom z piernikawhitehouse.gov

Pracownikom pierwszej linii poświęcono także wschodnie skrzydło Białego Domu. Tutaj temat przewodni to "dar służby".

"W tym roku byliśmy świadkami tego, jak wielkie współczucie, odwagę i bezinteresowność okazali ludzie walczący z koronawirusem. Dziś oddajemy hołd ich służbie i poświęceniu" - można przeczytać na stronie Białego Domu. Użyte w dekoracjach kolory - niebieski i żółty – symbolizują pokój oraz światło i nadzieję.

Biały Dom - Wschodnie Skrzydłowhitehouse.gov

Kolejne pokoje i kolejne dary

Główna choinka Białego Domu stanęła w Pokoju Niebieskim. To dar pokoju i jedności narodu. Na świątecznym łańcuchu wypisano nazwy wszystkich stanów i terytoriów USA.

Główna choinka w Białym Domuwhitehouse.gov

W Białym Domu stanęła też Choinka Złotej Gwiazdy. Upamiętnia ona żołnierzy i żołnierki, którzy ponieśli śmierć za Stany Zjednoczone oraz ich rodziny.

Choinka ze złotymi gwiazdamiwhitehouse.gov

Biblioteka symbolizuje dar nauki. Jest poświęcona nauczycielom i nauczycielkom oraz uczniom, którzy stoją przed dużymi wyzwaniami w związku z pandemią.

Biały Dom - bibliotekawhitehouse.gov

Pokój Vermeil ( z franc. srebro złocone) został poświęcony darowi sztuk wizualnych. Czerwony Pokój to z kolei ukłon dla daru sztuk scenicznych. W oknach, na ozdobnych wstęgach, zawieszono instrumenty muzyczne. Pokój Zielony poświęcono naturze.

Biały Dom - Czerwony Pokójwhitehouse.gov
Pokój poświęcony sztukom wizualnymwhitehouse.gov
Zielony Pokój w Białym Domuwhitehouse.gov

Pokój Chiński zadedykowano darowi przyjaźni. Ma inspirować do dzielenia się posiłkami, ale też wspólnymi wspomnieniami, śmiechem i miłością. Wschodni Pokój ma przywodzić na myśl dar wdzięczności. Jest wypełniony kartkami świątecznymi, które symbolizują codzienne dobre uczynki.

Biały Dom - Pokój Chińskiwhitehouse.gov
Biały Dom - Pokój Wdzięcznościwhitehouse.gov

Dekoracje w największej jadalni Białego Domu symbolizują dar rodziny. Nad kominkiem wiszą skarpety z imionami wnuków Joe Bidena. Choinki świąteczne ustawione w holu Białego Domu mają przypominać o darze wiary i wspólnoty.

Biały Dom - prezenty dla rodzinywhitehouse.gov
Choinki świąteczne w Białym Domuwhitehouse.gov

Autor:mbl//az

Źródło: time.com, whitehouse.gov

Źródło zdjęcia głównego: whitehouse.gov

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości