Ciekawostki

"Bądźcie ciekawi. Ja wiem, że zawsze będę". Stephen Hawking debiutuje na Facebooku.

Ciekawostki

FacebookStephen Hawking dołączył do Facebooka

Stephen Hawking zamieścił w piątek na Facebooku swój pierwszy wpis. Przywitał się i podziękował za odwiedzanie profilu. Fanów ma już niemało. W sobotni wieczór licznik pokazywał już ponad 1 mln 200 tys polubień. I liczba ta stale rośnie.

Światowej sławy fizyk teoretyk, astrofizyk i kosmolog, Stephen Hawking, dołączył do Facebooka 7 października. Jednak od założenia oficjalnego konta naukowiec milczał. Odezwał się dopiero w piątek. Jego aktywizacja na Facebooku obiła się szerokim echem także w innym serwisie społecznościowym, czyli na Twitterze. Pisali, że "to najlepsze, co jak dotąd pojawiło się na Facebooku".

The awesomest Stephen Hawking joins Facebook! this has gotta be the best thing on it so far! https://t.co/6MZv0krWrO— Baba Manhattani. (@BabaGlocal) październik 24, 2014

Professor Stephen Hawking joins Facebook https://t.co/rOOxkhRXt1— James Christopher (@JJCAuthor) październik 25, 2014

Koniec Wszechświata - Stephen Hawking dołączył do #Facebook http://t.co/lpSqZwHA2C— Edwin Bendyk (@edwinbendyk) październik 25, 2014

Pierwszy wpis

W pierwszym poście, z piątku 25 października, Hawking napisał: "Zawsze zastanawiałem się, co sprawia, że wszechświat istnieje. Czas i miejsce zawsze mogą być tajemnicą, ale to nie powstrzymało mojego dążenia. (...) Chętnie udam się w tę podróż z Wami. Bądźcie ciekawi, ja wiem, że zawszę będę".

Fanów ucieszył wpis, a informacje o nim szybko przekazali innym.

Pierwszy wpis Stephena Hawkinga
Pierwszy wpis Stephena HawkingaPierwszy wpis Stephena HawkingaStephen Hawking | Facebook/Stephen Hawking

Stephen Hawking posted his first message on Facebook: 'be curious' - and a video! https://t.co/fYmWJGzC40— Sarah White (@sarah6white) październik 24, 2014

Oficjalny profil w prowadzony jest przez zespół współpracowników Stephena Hawkinga, jednak posty podpisane inicjałami SH pisane są przez samego profesora.

Ciężka choroba

Na następne wpisy fizyka nie trzeba było długo czekać. W kolejnym, zamieszczonym godzinę później, przypomniał swój symboliczny udział w Ice Bucket Challenge. Symboliczny, ponieważ z wyzwanie wykonała za niego rodzina.

Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Pierwsze objawy choroby pojawiły się gdy naukowiec był na studiach. Diagnozę postawiono, kiedy Hawking miał 21 lat.

Ice Bucket Challenge w wykonaniu rodziny Stephena Hawkinga
Ice Bucket Challenge w wykonaniu rodziny Stephena HawkingaIce Bucket Challenge w wykonaniu rodziny Stephena HawkingaStephen Hawking | Facebook/Stephen Hawking

"Teoria wszystkiego"

Założenie konta w serwisie Facebook nastąpiło niedługo po premierze filmu biograficznego o Stephenie Hawkingu. Światowa premiera "Theory of Everything", w reżyserii Jamesa Marsha, odbyła się 7 września. W Polsce film będzie można oglądać od 30 stycznia 2015 roku.

Debiuty

Piątek w mediach społecznościowych był też debiutem Elżbiety II. Królowa, podczas otwarcia wystawy "Wiek informacji" w londyńskim Muzeum Nauki po raz pierwszy osobiście napisała tweeta. Do tej pory konto brytyjskiej rodziny królewskiej prowadzili wyłącznie pracownicy Pałacu Buckingham.

Autor: kl//rzw / Źródło: Time, Facebook, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości