3-latek został przyjęty do Mensy. "Chcemy, żeby miał normalne dzieciństwo"

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl//mro
Źródło:
CNN, metro.co.uk
Trzyletni geniusz Muhammad Haryz Nadzim na InstagramieInstagram/@aniraasyikin
wideo 2/2
Instagram/@aniraasyikinTrzyletni geniusz Muhammad Haryz Nadzim na Instagramie

Trzyletni Muhammad Haryz Nadzim w teście IQ uzyskał 142 punkty i został przyjęty do brytyjskiej Mensy. Obecnie jest jej najmłodszym członkiem. Warunkiem przystąpienia do stowarzyszenia jest posiadanie ilorazu inteligencji umieszczającego daną osobę w dwuprocentowej populacji o najwyższym IQ.

Iloraz inteligencji trzyletniego Muhammada Haryza Nadzima - pochodzącego z Malezji, a mieszkającego w Wielkiej Brytanii - wynosi 142 punkty w skali Stanforda-Bineta. Taki wynik ma zaledwie 0,3 procent populacji. Haryz jest obecnie najmłodszym członkiem Mensy (w przeszłości do stowarzyszenia było także przyjęte dwuletnie dziecko).

Test badający iloraz inteligencji, który przeszedł Haryz, stworzony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia. Młodsze dzieci mogą do niego podejść jedynie pod okiem wykwalifikowanego psychologa, tak też było w przypadku trzylatka.

"Lubi rozmawiać o kosmosie i liczbach"

Rodzice Haryza - Anira i Mohd - są inżynierami. Ich syn zaczął płynnie mówić, kiedy miał zaledwie siedem miesięcy, w wieku dwóch lat potrafił już czytać bajki i recytować je z pamięci.

- Nie mieliśmy dużego doświadczenia z dziećmi i na początku nie wiedzieliśmy, jak bardzo wyjątkowy jest Haryz. Myśleliśmy, że tak rozwijają się wszystkie dzieci. Dopiero gdy Haryz poszedł do żłobka, zrozumieliśmy, że umie i wie dużo więcej niż rówieśnicy - opowiada Anira w rozmowie z portalem Metro.

Haryz mówi dobrze w dwóch językach - angielskim i malezyjskim. Uwielbia malować, czytać książki i bawić się klockami, a przy tym śpiewać. - Zadaje mnóstwo pytań, lubi rozmawiać o kosmosie i liczbach - dodaje matka trzylatka.

Rodzice dbają o to, by chłopiec miał jak najwięcej czasu na zwykłą zabawę. Jak twierdzą, ich syn lubi bawić się z rówieśnikami. - Nie chcemy stawiać mu poprzeczki zbyt wysoko. Zależy nam, żeby miał normalne dzieciństwo - podkreśla Anira i dodaje: - Jesteśmy szczęśliwi i dumni z syna. Wiemy, że kiedyś zrobi coś wyjątkowego dla ludzkości.

Czytaj też: Cudowne dziecko kończy uniwersytet. "Jest uparty jak każdy inny 9-latek"

mbl//mro

Źródło: CNN, metro.co.uk