Bobsleje w Indonezji, curling na Madagaskarze. Gdzie sporty zimowe mają swoich kibiców?

TVN24

Tak wyglądała ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu [Materiał "FAKTY" TVN]Fakty TVN
wideo 2/36

Może się wydawać, że wśród sportów zimowych króluje hokej, przynajmniej na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. W innych krajach jego popularność blednie jednak w porównaniu do curlingu czy bobslejów.

Igrzyska olimpijskie rozpoczęły się 9 lutego. Na całym świecie kibice nie zrażają się różnicą czasu i o każdej porze śledzą zmagania olimpijczyków w koreańskim Pjongczangu. Z tej okazji firma Google zebrała dane z ostatnich miesięcy, pozwalacjące określić, które sporty zimowe cieszą się największą popularnością w poszczególnych krajach.

Wydawałoby się, że dominującym na mapie świata sportem jest hokej. Wszystko przez ogromną powierzchnię państw takich jak Rosja czy Stany Zjednoczone. Poza pewnymi wyjątkami popularność hokeju blednie jednak w porównaniu do curlingu czy bobslejów.

A jeśli o curlingu mowa - zdecydowanie dominuje on w krajach północnej Afryki czy na Madagaskarze, a także w części Azji, głównie w Indiach.

Głośno jest również o bobslejach - wiodą prym w Ameryce Południowej, ale także w Meksyku i południowej części Afryki.

Inne dyscypliny zimowych igrzysk nie są tak mocno rozpowszechnione. Są jednak widoczne głównie dzięki obszarowi danego kraju. Dlatego nie można zignorować znaczącej popularności łyżwiarstwa szybkiego w Chinach i Mongolii czy łyżwiarstwa figurowego w Japonii.

Ciężko na światowej mapie kibiców igrzysk przeoczyć miłość Australijczyków i Brytyjczyków do snowboardu. Miłośników deski możemy spotkać też na Islandii.

Najpopularniejsze sporty zimowych igrzysk na mapie świata
trends.google.pl

Na mapie pojawiło się także kilka mniej popularnych sportów - na przykład saneczkarstwo, które jest ulubioną dyscypliną Hiszpanów.

A jak wygląda sytuacja polskich kibiców? Tutaj bez zaskoczenia. W naszym kraju niezmiennie królują skoki narciarskie, które popularne są także w Austrii i Irlandii.

XIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu zakończą się 25 lutego.

Relację z igrzysk możesz śledzić w specjalnym serwisie w TVN24 SPORT

Autor: akw//kg//kwoj / Źródło: Google Trends