"Keczup na płótnie". Dzieło sztuki podzieliło internautów

TVN24

Obrazy warte miliony dolarów

Ponad 46 milionów dolarów - za taką cenę sprzedano obraz "Bez tytułu" autorstwa Cy Twombly'ego, amerykańskiego abstrakcjonisty podczas środowej aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie's.

15 listopada w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's odbyła się licytacja, podczas której prezentowano dzieła epoki powojennej oraz współczesnej. Jedną z zaprezentowanych kolekcji była seria obrazów pt. "Bacchus" pędzla Cy Twombly'ego, amerykańskiego abstrakcjonisty. Jej zwieńczeniem był obraz "Bez tytułu", który został sprzedany za ponad 46 milionów dolarów.

Cy Twombly, a właściwie Edwin Parker tworzył i studiował w Nowym Jorku. Najbardziej aktywny był w latach 50. XX wieku.

Jego dzieła znane są z wyrazistych i nachodzących na siebie spirali. Namalowany w 2005 roku oraz mający ponad 3 metry wysokości i prawie 5 metrów szerokości "Bez tytułu" jest największym obrazem w całej kolekcji.

Na obrazie widoczne są czerwone pętle, które w zależności od interpretacji, mogą oznaczać kapiące wino lub krew. Nazwa "Bacchus" nawiązuje do rzymskiego boga płodności, dzikiej natury i wina.

Opinie internautów

Dzieło nie przez każdego uznawane jest za wartościowe. Informacja o cenie, za jaką kupiono obraz podzieliła użytkowników Twittera. "Mój czteroletni syn namalował taki obrazek w przedszkolu w ubiegłym tygodniu"- napisał jeden z internautów.

Niektórzy z użytkowników bronili dzieła Twombly'ego. "Nie nienawidź tego, czego nie rozumiesz".

Autor: aw//kg / Źródło: Christies, Twitter