Lego chce "zmienić kurs". Szykuje się do potężnych zwolnień

Ze świata

Lego zmienia prezesaTVN24 BiS
wideo 2/6

Lego, duński producent zabawek, który odnotował spadek sprzedaży i zysków w pierwszej połowie 2017 roku, zwolni 1400 osób, czyli około 8 proc. swoich pracowników na świecie - podała agencja AP Financial News.

Jak powiedział duńskiej telewizji TV2 szef rady nadzorczej grupy Lego Joergen Vig Knudstorp, cięcia zatrudnienia będą dotyczyć głównie pracowników administracji i działów sprzedaży, a nie produkcji.

"Zmiana kursu"

Prywatny producent zabawek, jak podkreśliła AP, przygotowuje się do "zmiany kursu". Ma to związek z przejęciem od 1 października sterów firmy przez wybranego w sierpniu br. nowego prezesa Nielsa B. Christiansena, który zastąpi na tym stanowisku Bali Padda, obecnego p.o. prezesa. Jak podkreślili we wtorek przedstawiciele Lego, głównym zadaniem nowego szefa będzie "uproszczenie struktur firmy" po latach silnego wzrostu i ekspansji obejmującej nowe przedsięwzięcia, m.in w branży filmowej.

Wyniki

Według AP, przychody grupy Lego spadły w pierwszej połowie 2017 r. o 5 proc. do 14,9 mld koron (2,4 mld dol.) w stosunku do porównywalnego okresu sprzed roku - głównie ze względu na słabsze wyniki firmy na głównych rynkach - europejskim i amerykańskim. Z kolei zyski obniżyły się w tym samym okresie o 3 proc. do 3,4 mld koron (544 tys. dol.).

"Jesteśmy rozczarowani spadkiem przychodów na naszych głównych rynkach. Podjęliśmy kroki, by temu przeciwdziałać" - powiedział, cytowany przez agencję, Knudstorp. Dodał, że długoterminowym celem firmy jest dotarcie do większej liczby dzieci w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zaznaczył też, że "silne możliwości wzrostu" upatruje "we wschodzących rynkach, takich jak Chiny".

Zmiana modelu biznesowego

Jak wskazali cytowani przez agencję przedstawiciele Lego, firma musi "uprościć swój model biznesowy", by obniżyć koszty. Od 2012 r. koncentrowała się bowiem na tworzeniu "złożonej struktury", by utrzymać "dwucyfrowy wzrost". W efekcie, jak wskazał Knudstorp, firmie "trudno jest się rozwijać".

Grupa Lego jest prywatną spółką rodzinną z siedzibą w Billund w zachodniej Danii; została założona w 1932 roku przez Ole Kirka Kristiansena. Nie publikuje kwartalnych wyników finansowych. Grupa zatrudnia obecnie na świecie ok. 19 tys. pracowników. Jej głównym produktem są klocki Lego, a sposób ich łączenia został opatentowany w 1958 roku.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock