Ze świata

Nowe przepisy. Bankierzy mają być wreszcie odpowiedzialni za swoje czyny

Ze świata


W 2016 roku w Wielkiej Brytanii ma wejść w życie pakiet przepisów prawnych, które spowodują, że bankierzy staną się bezpośrednio odpowiedzialni za naruszenia zasad dotyczących swojego zawodu. Nowe regulacje stanowią odpowiedź na malwersacje bankierów z londyńskiego City, które wyszły na jaw przy okazji wybuchu kryzysu finansowego z 2008 roku.

Nowe przepisy mają zostać wprowadzane w życie po to, by bankierzy ponosili większą odpowiedzialność za swoje czyny, są - jak powiedział prezes HSBC, Douglas Flint - choćby z uwagi na to jak mocno kryzys finansowy dotknął Wielką Brytanię, "całkowicie uzasadnione".

Nowe zasady odpowiedzialności

Nowe zasady odpowiedzialności w sektorze usług finansowych zwane Senior Manager Regime spowodują, że - począwszy od 2016 r. - bankierzy będą bezpośrednio odpowiedzialni za naruszenia zasad dotyczących swojego zawodu. Takie rozwiązanie - jako zbyt daleko idące i trudne do wprowadzenia w życie - krytyce poddali jednak niektórzy ludzie z branży oraz prawnicy.

Nowe zasady odwracają "ciężar dowodu". Oznacza to, że bankierzy będą musieli wykazać fakt podjęcia uzasadnionych kroków i postępowania zgodnie z prawem. Jeśli tego nie uczynią, będą mogli zostać oskarżeni.

Bankierom będzie grozić kara pozbawienia wolności, jeśli ich lekkomyślne zachowanie spowoduje bankructwo banku. Ich wina będzie jednak musiała zostać udowodniona w normalnym postępowaniu dowodowym w sądzie.

Słuszny kierunek?

Przedstawiciele niektórych banków twierdzą, że przepisy mogą osłabić zdolność londyńskich banków do rywalizowania z konkurentami z innych centrów finansowych. - Jesteśmy w stanie, jeśli będzie trzeba, przeprowadzić badania nt. wpływu, jaki nowa regulacja będzie miała na wyniki londyńskich instytucji finansowych. Kierunek zmian jest jednak na pewno słuszny - powiedział Flint. Zaznaczył przy tym, że chce zobaczyć taki system regulacyjny, który jest postrzegany jako sprawiedliwy i efektywny.

To samo stwierdził Martin Wheatley, prezes Financial Conduct Authority (FCA), brytyjskiej organizacji regulującej usługi finansowe, która zajmuje się wprowadzeniem w życie nowego prawa.

- To kwestia zdrowego rozsądku i nie powinniśmy przy nowych przepisach zbyt dużo kombinować, tylko wprowadzić je w życie - stwierdził Wheatley.

Dumni bankierzy

Dodał też, że proponowany nowy system prawny stanowi część wysiłków, które są podejmowane po to, by raz na zawsze ukrócić nadużycia w sektorze finansowym, a ludzie mogli powiedzieć, że są dumni z pracy w bankowości.

- Chcemy wrócić do sytuacji, w której bankierzy mogą nosić głowę wysoko, a podczas imprez nie krępować się, mówiąc: "tak, pracuję w finansach" - powiedział Wheatley.

SMR ma na celu promowanie jasnego podziału kompetencji wśród kluczowych decydentów oraz wzmocnienie indywidualnej odpowiedzialności opartej na ciągłej ocenie ich działań - zaznacza Financial Conduct Authority.

Autor: mw / Źródło: Reuters, FCA, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości