Prezes obniży swoją pensję o 98 procent, ale to i tak nie zapobiegnie zwolnieniom. Aplikacja tnie zatrudnienie

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNBC

Zoom zamierza zwolnić 1300 pracowników - informują zagraniczne media. Redukcje etatów obejmą aż 15 procent zatrudnionych w koncernie. Nie jest to jedyny sposób na oszczędności - szef koncernu Eric Yuan zamierza obniżyć swoją pensję o aż 98 procent.

Eric Yuan napisał na swoim blogu, że firma musi dostosować się do panującej "niepewności w globalnej gospodarce." Dodał, że zamierza również obniżyć swoje własne wynagrodzenie w nadchodzącym roku fiskalnym o 98 proc., a także poinformował o rezygnacji z rocznej premii.

"Jako prezes i założyciel Zooma, jestem odpowiedzialny za błędy i decyzje, które podejmujemy dzisiaj. Chce okazać swoją odpowiedzialność nie tylko za pomocą słów, ale także za pośrednictwem moich własnych działań" - podkreślał.

Zwolnienia w Zoomie

Zoom dynamicznie rozwijał się podczas pandemii COVID-19, gdy wielu pracowników musiało pracować z domu. W czasie obowiązywania restrykcji oprogramowanie do wideokonferencji pozwalało na utrzymanie kontaktów ze współpracownikami, rodziną i przyjaciółmi. Po poprawieniu się sytuacji pandemicznej wiele firm wróciło jednak do tradycyjnego modelu pracy, co przełożyło się na spadek zainteresowania takimi aplikacjami.

Zoom to aplikacja do wideokonferencjiShutterstock

"Pracowaliśmy nad tym, aby Zoom stawał się coraz lepszy dla naszych klientów i użytkowników. Ale popełniliśmy też błędy" - pisał Yuan. "Nie poświęciliśmy tyle czasu, ile powinniśmy, aby dokładnie przeanalizować, czy rozwijamy się w sposób zrównoważony" - czytamy.

Yuan poinformował, że redukcje obejmą całą firmę. Pracownicy, którzy zostaną zwolnieni, będą otrzymywać wynagrodzenie i dostęp do opieki medycznej przez 16 tygodni.

Kolejna firma

W ostatnich tygodniach Google zapowiedziało zwolnienia. Pracę ma w sumie stracić aż 12 tysięcy osób, czyli sześć procent wszystkich pracowników. Wcześniej o redukcji etatów informowały także inne firmy technologiczne, w tym Amazon i Meta (spółka matka Facebooka).

Brytyjska stacja Sky News informowała natomiast, że Microsoft Corporation planuje zredukować około pięciu procent stanowisk. Zwolnienia mają objąć około 11 tysięcy osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: ymphotos / Shutterstock

Pozostałe wiadomości