Niemowlęta mają coraz starsze mamy

Ze świata

Nie masz dzieci? Płać podatekred | TVN 24 BiŚ
wideo 2/3

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych kobiety wydawały na świat więcej potomstwa, zanim ukończyły 30. rok życia. Teraz jest więcej matek, które pierwsze dziecko urodziły już po tym wieku.

Specjaliści z zakresu zdrowia publicznego przekonują, że przesunięcie wieku urodzenia dziecka jest spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, coraz więcej kobiet zwleka z decyzją o posiadaniu dziecka, po drugie - od dłuższego czasu utrzymuje się spadek współczynnika urodzeń. Wstępne dane opublikowane w tym tygodniu przez Centers for Disease Control and Prevention pokazują, że w ubiegłym roku nastąpił przełom, jeśli chodzi o wiek, w którym następują w Stanach Zjednoczonych urodzenia pierwszych dzieci.

Starsze matki

Przez ostatnie 30 lat najwyższe wskaźniki urodzeń dotyczyły kobiet pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Obecnie ten parametr dominuje u matek, które 30. rocznicę urodzin mają już za sobą.

- Widok coraz starszych rodziców upowszechnia się w odwiedzanych przeze mnie szkołach i placówkach oświatowych - stwierdza Bill Albert, przedstawiciel Narodowej Kampanii Zapobiegania Nieplanowanym i Nastoletnim Ciążom.

Jednocześnie rośnie odsetek nastolatek, które nie mają dzieci.

- Dotychczas zawsze mówiliśmy o presji rówieśniczej jako o zjawisku negatywnym w kontekście nieplanowanego zajścia w ciążę. Dziś stwierdzamy, że ten czynnik może mieć pozytywne skutki - dodaje ekspert.

Autor: pp/ms / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: policja