Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki

Trudniejszy rok dla producentów szwajcarskich zegarków
Trudniejszy rok dla producentów szwajcarskich zegarków
Trudniejszy rok dla producentów szwajcarskich zegarków

Czas zimowy zacznie obowiązywać już za miesiąc. To wtedy będzie trzeba przestawić zegarki. Choć coraz częściej podnoszony jest pomysł zniesienia tego systemu.

W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października.

Musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. To oznacza, że pośpimy o godzinę dłużej.

Zaś do rytmu letniego wrócimy dopiero w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku.

Jeden czas?

Niedawno Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponowało, by zlikwidować podział na czas letni i zimowy.

"W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna" - ogłasza PSL. Ludowcy zaproponowali, by zamiast dwóch czasów - letniego i zimowego, z przestawianiem zegarków oraz organizmów - obowiązywał jeden czas letni. Przez cały rok.

To się opłaci?

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone. - Po raz pierwszy to Niemcy podczas I wojny światowej wprowadzili zmianę czasu. Miało to pomóc w oszczędzaniu zużycia węgla potrzebnego do produkcji energii. To wtedy miało sens - opowiadał Karol Wójcicki. - Dzisiaj, kiedy używamy energii na wielu różnych płaszczyznach, argument oszczędności nie ma już sensu - dodał.

Jak było?

Robimy tak ciągle od 1997 roku. Wcześniej ta zasada obowiązywała w Polsce okresowo: w okresie między I a II wojną światową, następnie podczas okupacji hitlerowskiej, a po wojnie w latach 1946 — 1949 i 1957 — 1964.

Nad Wisłą czas letni i zimowy obowiązuje na stałe od 1977 roku.

Urzędnicy z Brukseli już w 2001 roku uchwalili prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. W dyrektywie możemy przeczytać, że „począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Obecnie wskazówki zegarków dwa razy roku zmieniają obywatele około 70 państw na całym świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANIE CZASU.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg

Pozostałe wiadomości