TVN24 Biznes | Ze świata

Złota wiza za kupno domu. Portugalia wprowadza ograniczenia

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP

Rząd Portugalii ogłosił ograniczenia w wydawaniu tak zwanych złotych wiz dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. Pozwalają one na stały pobyt w tym kraju. Po zmianach nie będzie można ich już przyznawać przedsiębiorcom, którzy inwestują w nieruchomości w największych portugalskich miastach.

Zgodnie z nowymi zasadami, które w czwartek zatwierdził rząd Portugalii, po 31 grudnia 2021 roku prawo do uzyskania złotej wizy stracą nabywcy nieruchomości usytuowanych na terenie aglomeracji Lizbony i Porto, a także na terenie wybrzeża.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Złote wizy w Portugalii

Dziennik "Jornal de Negocios" oraz portal Idealista wskazują, że właśnie nabywcy nieruchomości w największych portugalskich miastach stanowili główną grupę posiadaczy złotych wiz. Przypominają, że w ostatnich miesiącach nasila się zainteresowanie nabyciem tych dokumentów.

Idealista odnotował, że w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku władze Portugalii wydały 326 złotych wiz, czyli o ponad 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Zwiększyła się też wartość środków inwestowanych przez osoby spoza UE w domy, aby otrzymać złotą wizę uprawniającą do stałego pobytu w Portugalii i prawa do przemieszczania się po krajach strefy Schengen. Od stycznia do kwietnia 2021 roku osoby, które otrzymały złotą wizę zainwestowały 173 mln euro, czyli o 17 proc. więcej niż w takim samym okresie w 2020 roku.

"Należy spodziewać się wyhamowania pozytywnych zjawisk"

- W konsekwencji ograniczenia wydawania złotych wiz należy spodziewać się wyhamowania pozytywnych zjawisk w branży nieruchomości w największych miastach Portugalii. Nie oczekuję, że inwestorzy spoza Unii Europejskiej będą teraz chętni do kupna nieruchomości na mniej atrakcyjnej prowincji - powiedział lizboński przedsiębiorca z sektora wynajmu mieszkań Abel Monteiro.

Zgodnie z nowymi zasadami złotą wizę będzie mogła otrzymać osoba, która wyda na terenie Portugalii w działania biznesowe kwotę nie mniejszą niż 1,5 mln euro. Wcześniej wynosiła ona 1 mln euro.

Zakup nieruchomości uprawniający do zdobycia złotej wizy został ograniczony do archipelagów Madery i Azorów, a także portugalskiego interioru. Wartość kupna pozostała na tym samym poziomie – 500 tys. euro.

OBOSTRZENIA I ZASADY DLA PODRÓŻNYCH W PORTUGALII >>>

LizbonaShutterstock

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock