Chińska gospodarka hamuje. Eksport i import w dół

Ze świata


O 14,6 proc. skurczył się w marcu 2015 roku względem tego samego miesiąca w zeszłym roku chiński eksport. To zaskakujące dane, bo analitycy oczekiwali wzrostu o ponad 8 proc. Mniejszy od prognoz okazał się również import.

Wyniki handlowe Chin okazały się dużo gorsze od oczekiwań. Nie dość, że zamiast wzrostu eksportu kraj odnotował blisko 15-proc. spadek, to o 12,7 proc. skurczył się również import. Eksperci wprawdzie spodziewali się mniejszego popytu wewnętrznego, ale ich szacunki mówiły o spadku o 11,7 proc.

Dlaczego?

- Załamanie na rynku eksportu to efekt głównie słabego popytu globalnego, a wzrost wartości dolara w wobec innych walut sprawił, że w minionym kwartale bilans handlowy Chin był ujemny - mówi Nie Wan, analityk w Hwabao Trust. - Chiny potrzebują kolejnych środków stymulujących - dodaje. Z najnowszych danych wynika również, że znacznie pogorszył się chiński bilans handlowy. O ile w lutym nadwyżka handlowa wynosiła ponad 60 mld dolarów, to w marcu skurczyła się on do jedynie 3,1 mld dolarów., czyli poziomu najmniejszego od 13 miesięcy. Warto przypomnieć, że prognozy mówiły o nadwyżce handlowej na poziomie 45,35 mld dolarów.

Słaba gospodarka

W zeszłym roku krajowa PKB rosło na poziomie 7,4 proc., ale był to najniższy poziom od blisko 25 lat. Spowolnienie gospodarcze Chin, które spowodowane jest przede wszystkim słabym popytem zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym, budzi obawy polityków. Chiński wicepremier Wang Yang cytowany przez państwową agencję informacyjną Xinhua stwierdził niedawno, że władze kraju muszą w przyszłości zatrzymać spadek eksportu, bo to mocno odbija się na wzroście gospodarczym. Wang obiecywał "wsparcie polityczne" i zachęcał do prywatnych inwestycji w sektorze eksportowym.

Co dalej?

Analitycy twierdzą, że wprawdzie najnowsze dane są zaskoczeniem, ale spowolnienie gospodarcze jest trwałe. - Można zrozumieć, że import spadł, ale tak mocne skurczenie się eksportu jest bardzo nieoczekiwane - mówi Nie Wen. Natomiast Tony Nash, szef Delta Economics twierdzi, że dane w okresie Roku Księżycowego (święto przypadające między końcem stycznia a końcem lutego - red.) zwykle są nieco niestabilne. - Zazwyczaj dane z lutego i marca pozwalają uzyskać prawdziwy obraz, co tak naprawdę się dzieje. Średnia dynamika eksportu w całym 2015 roku wyniesie około 8,7 proc., a importu 10,3 proc. - szacuje analityk.

Autor: msz/ / Źródło: BBC, Reuters,