Zielone światło dla Grecji. Ministrowie strefy euro dali zgodę na zastrzyk gotówki

Ze świata

TVN24 BiSZielone światło dla Grecji. Ministrowie strefy euro dali zgodę na zastrzyk gotówki

Ministrowie finansów państw strefy euro dali zielone światło dla przekazania Grecji wynoszącej 26 mld euro pierwszej transzy pomocy. Podczas środowej telekonferencji ostatecznie zatwierdzili program wsparcia dla tego kraju, który ma sięgać do 86 mld euro.

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował na Twitterze, że podpisał w imieniu KE memorandum, które określa działania, jakie grecki rząd ma podjąć, by rozwiązać główne problemy stojące przed grecką gospodarką. Wcześniej tekst memorandum został przyjęty przez eurogrupę.

Rząd w Atenach, w którego imieniu dokument podpisał minister finansów, zobowiązał się w nim do reform mających na celu przywrócenie stabilności budżetowej i finansowej, pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz inwestycji, a także zwiększenie konkurencyjności i przeprowadzenie zmian w administracji publicznej.

Stabilność może powrócić do Grecji

- Greckie władze mają możliwość przywrócenia stabilności finansowej. To, co się będzie liczyło na końcu, to wdrożenie reform - podkreślił Dombrovskis. Formalne zatwierdzenie programu pomocowego dla Grecji przez radę zarządzającą Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), czyli ministrów finansów państw strefy euro, było możliwe po tym, gdy zgody na wsparcie dla Aten udzieliły parlamenty kilku państw eurolandu, w tym Niemiec. W oświadczeniu EMS podkreślono, że środki z nowego programu będą wykorzystane na pokrycie wydatków budżetowych, spłacenie zaległych płatności, obsługę długu (płatności odsetek), dokapitalizowanie sektora bankowego oraz zgromadzenie odpowiednich buforów finansowych. "Dokładna kwota pomocy EMS będzie zależała od decyzji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie jego udziału w finansowaniu programu" - podkreślił EMS. MFW zdecyduje o tym dopiero na jesieni, po pierwszej ocenie realizacji przez Grecję programu reform.

Pieniądze za reformy

MFW podkreśla, że dla niego warunkiem zaangażowania we wsparcie dla Aten jest restrukturyzacja greckiego zadłużenia. To zaś budzi opory w eurolandzie, który deklaruje, że dyskusję na ten temat rozpocznie w październiku, po pierwszej ocenie wdrażania nowego programu dla Grecji. W komunikacie Europejskiego Mechanizmu Stabilności zastrzeżono, że całkowita kwota pomocy dla Aten będzie też zależała od tego, w jaki sposób wdrażane będą reformy. Ich celem jest powrót Grecji na rynki finansowe, zanim program się skończy. Ogólną kwotę wsparcia mogą dodatkowo obniżyć przychody z prywatyzacji - wskazano w informacji prasowej. Zgodnie z ustaleniami lipcowego szczytu strefy euro Grecja ma powołać specjalny fundusz wart 50 mld euro, do którego przekazane zostaną dochody z prywatyzacji.

Perspektywy dla gospodarki

- To porozumienie daje perspektywy dla greckiej gospodarki i podstawę do zrównoważonego wzrostu. Grecki rząd jest zobowiązany do realizacji z determinacją obszernego pakietu reform. Będziemy z uwagą monitorować ten proces - podkreślił cytowany w komunikacie szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Przyznał, że spodziewa się problemów w najbliższych latach, ale zapewnił jednocześnie, że wierzy, że możliwe będzie sprostanie im. Pierwsza część pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja ma otrzymać 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro przeznaczone będzie na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W środę trzeci pakiet pomocowy dla Grecji zaakceptował niemiecki Bundestag, a także przedstawiciele parlamentów Austrii oraz Estonii. W czwartek Grecja ma spłacić należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wys. 3,5 mld euro.

Grecja porozumiała się z wierzycielami:

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdzaTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Twitter

Raporty: