TVN24 Biznes | Ze świata

Zełenski o Nord Stream 2: USA będą gotowe do sankcji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Gabriele Lesser o budowie Nord Stream II
Gabriele Lesser o budowie Nord Stream IITVN24
wideo 2/5
TVN24Gabriele Lesser o budowie Nord Stream II

Nord Stream 2 było jednym z głównych tematów rozmów między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a prezydentem USA Joe Bidenem. - USA są gotowe do nałożenia sankcji, jeśli po uruchomieniu gazociągu będą naruszane ukraińskie prawa i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział prezydent Ukrainy. Zełenski dodał, że Ukraina będzie "walczyć z tą energetyczną bronią".

- Powiedziałem prezydentowi bardzo otwarcie, że bez względu na wszystko będziemy walczyć z tą energetyczną bronią - przekazał Zełenski dziennikarzom na briefingu w Waszyngtonie po spotkaniu z amerykańskimi kongresmenami.

Sankcje na Nord Stream 2

- Jeśli będą naruszane ukraińskie prawa i jeśli będzie naruszana kwestia bezpieczeństwa energetycznego, USA będą gotowe do zastosowania polityki sankcyjnej - stwierdził, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zełenski przekazał, że zaproponował Bidenowi nowy format udziału USA w pokojowym uregulowaniu konfliktu w Donbasie i kroki mające wzmocnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego. USA będą analizować te propozycje - wskazał.

Pytany o temat przystąpienia Ukrainy do NATO, Zełenski odparł: "wsparcie od USA jest, terminu nie ma".

We wspólnym oświadczeniu prezydentów obu krajów po spotkaniu w Białym Domu napisano, że USA i Ukraina wspólnie sprzeciwiają się projektowi Nord Stream 2. Waszyngton zobowiązał się do utrzymania roli Ukrainy jako kraju tranzytowego i podkreślił "niezachwiane" poparcie dla suwerenności Kijowa w obliczu agresji Rosji.

Nord Stream 2

Nord Stream 2, to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, która ma transportować 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Paul Langrock

Pozostałe wiadomości