Biedny jak Musk? Twórca Tesli zarabia średnią krajową

Ze świata

CC BY SA Wikipedia, FlickrElon Musk

Wynagrodzenie Elona Muska, prezesa firmy Tesla Motors wyniosło w zeszłym roku zaledwie 37 584 dol. To o wiele mniej niż zarobki wielu dyrektorów, które sięgają nawet ośmiu cyfr i zawierają takie elementy, jak przydział akcji .

Pensja Elona Muska, największego udziałowca firmy produkującej samochody elektryczne, odpowiada minimalnej pensji w Kalifornii.

Największy udziałowiec

Dla porównania, wynagrodzenie dyrektora finansowego Jasona Wheelera wyniosło 20,9 mln dol. i niemal w całości pochodzi z akcji pracowniczych, które przeznaczone są dla nowo zatrudnionych. Musk posiada ok. 37,2 mln akcji Tesli, co stanowi ok. 26,5 proc. udziałów firmy (stan z 31 grudnia). Przy cenie z piątkowego (15 kwietnia 2016) zamknięcia giełdy, ich wartość opiewa na 9,47 mld dol. Musk jest także prezesem SolarCity Corp., produkującej ogniwa fotowoltaiczne oraz założycielem i dyrektorem generalnym prywatnej firmy SpaceX, która buduje rakiety.

Filozofia start-upowa

"Nasze aktualne programy wynagrodzeń nawiązują do start-upowych początków, kiedy to składały się początkowo z zarobków oraz wpływów z akcji. Jest to zgodne z naszą historyczną filozofią wynagrodzeń, aktualnie nie zapewniamy naszym dyrektorom żadnego programu bonusów gotówkowych" - poinformowała Tesla za pośrednictwem swojego pełnomocnika. W tym miesiącu, Tesla oznajmiła, że tylko w pierwszym tygodniu otrzymała zamówienia na ponad 325 tys. egzemplarzy jej najnowszego Modelu 3. Jeśli wszystkie zostaną zrealizowane, zapewni to ok. 14 mld dol. przychodu.

1 dolar dla prezesa

Inne duże nazwisko, które otrzymuje niewielką pensję należy m.in. do właściciela Facebooka, Marka Zuckerberga. Jego pensja podstawowa wynosi zaledwie 1 dolara. O tym, na ile opiewa pozostała część jego wynagrodzenia, niech świadczy suma 610 455 dol., którą wydaje na osobiste przeloty samolotami wyczarterowanymi przez Facebooka. Natomiast w piątek, firma Twitter oznajmiła, że pensja jego dyrektora wykonawczego Jacka Dorseya wynosiła w 2015 roku 68 506 dol.

Autor: ag/gry / Źródło: The Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia, Flickr