Masz problemy z pamięcią i koncentracją? Czas na cyfrowy detoks

Ze świata

ShutterstockZbyt częste korzystanie ze smartfona może wpłynąć na naszą koncentrację

Zapomniałeś portfela z domu? Spóźniłeś się na spotkanie? Potrąciłeś kogoś na ulicy? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na któreś z tych pytań, istnieje duża szansa, że zbyt wiele czasu spędzasz patrząc się na swój smartfon. Nowe badania wykazały bowiem, że osoby, które często z nich korzystają są bardziej narażone są na popełnianie błędów poznawczych wynikających z zapomnienia, nieuwagi i braku świadomości.

Naukowcy z uniwersytetu w Leicester przebadali 210 Brytyjczyków w wieku od 18 do 65 lat. Uczestniczy badań korzystali technologii mobilnych i internetu średnio 23 godziny w tygodniu.

Czas na cyfrowy detoks

Badani odpowiadali na pytania o ilość czasu, jaki spędzili korzystając z urządzeń mobilnych i internetu oraz o ich zachowania związane z percepcją, pamięcią i funkcjami motorycznymi. Wyniki pokazały istotną korelację między ilością czasu, jaki człowiek spędza na korzystaniu z internetu lub telefonu komórkowego, a prawdopodobieństwem popełnienia błędu poznawczego w codziennym życiu. Okazało się też, że kobiety są bardziej narażone na takie przykre zdarzenia od mężczyzn.

Dr Lee Hadlington, główny autor badań jest przekonany, że nasze telefony mają na nas większy wpływ niż byśmy chcieli. - Technologie mobilne stwarzają sytuacje, w których wiele osób ma skłonność do rozproszenia uwagi i straty koncentracji. Trudno oprzeć się tej technologicznej pokusie - podkreśla. Jeśli więc coraz częściej czegoś zapominamy i popełniamy głupie gafy, warto ograniczyć czas spędzany przy ekranie smartfona i udać się na dłuższy cyfrowy detoks. - Internet jest wspaniały, telefony są świetne, ale nadchodzi moment, w którym musimy się wylogować i zacząć myśleć o tym, jak technologia wpływa na nasza zdolność do skupienia - powiedział Hadlington.

Autor: tol / Źródło: Huffington Post

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock