Założyciel Russneftu odchodzi ze stanowiska. Kilka lat temu musiał uciekać z Rosji

Ze świata

CC BY SA Wikipedia | Kirill VinokurovMoskiewska dzielnica biznesu

Rosyjski biznesmen Michaił Gutserijev odchodzi ze stanowiska firmy naftowej Russneft, którą założył w 2000 roku - podała spółka w sprawozdaniu finansowym.

Jak pisze "The Moscow Times", Gutserijev nie uniknął kłopotów w Rosji. Musiał nawet uciekać do Londynu w 2007 roku po tym, jak został oskarżony o oszustwa podatkowe.

Wcześniej w tajemniczych okolicznościach zginął jego syn. Biznesmen zgodził się nawet sprzedać firmę miliarderowi Olegowi Deripaska, ale umowa nie została sfinalizowana.

Wielki powrót

W 2010 roku ten notowany na 33. miejscu listy najbogatszych Rosjan według Forbesa biznesmen wrócił do Rosji. Sprawa oszustw podatkowych została wcześniej zamknięta.

Na początku lutego władzę w Russnefcie przejął Oleg Gordiejew, dotychczasowy wiceprezes. Russneft to producent ropy z listy 10 największych przedsiębiorstw w Rosji. W ubiegłym roku wyprodukował 8,5 mln ton surowca (170 tys. baryłek dziennie). Jak pisze "The Moscow Times", firma przechodzi restrukturyzację, podczas której Gutserijev stał się jedynym jej akcjonariuszem.

Rosja pompuje gaz separatystom. Rachunek wystawi Ukrainie?TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Kirill Vinokurov